Muhammed Emin İçen

6 Eylül’de, Galatasaray’da yapılan toplu vicdani ret açıklaması etkinliğinde vicdani reddini açıkladı.

Adım Muhammed Emin İçen. 20 yaşındayım. Muhafazakar bir ailenin ortanca çocuğuyum.
Devletin baskısı, zulmü ve serseri kurşunları üzerinden hiç eksik olmayan bir halktan geliyorum.
Anti militarist bir insanım. Fakat halkların; kapitalizme, emperyalizme, siyonizme ve faşizme karşı yaptığı özsavunmaya karşı değilim.
Türk Devletinin Kürdistanda yaptığı çocuk katliamlarına, sivil katliamlarına alet olmayacağım. Ceylan Önkolun üzerine havan mermisi atan ben olmayacağım. Uğur’un üzerinden çıkan 13 kurşun benim silahımdan çıkmayacak.
Daha bugünlerde Kürt halkına karşı resmen savaş ilan eden Türk devleti özellikle yoksul Türkiye halklarının evlatlarını öne sürüyor. Her türk asker doğar sözü üzerine ve saray uğruna öldüğünde kendini şehit sanan bu çocuklar bir halkın katliamına ortak oluyorlar. Eğer benim elim silah tutacaksa; bu devletin halkıma doğrulttuğu silah değil ezilen ve sömürülen halkların direnişinin silahı olacaktır.
Daha düne kadar JİTEM adlı illegal kontrgerilla çeteleri Kürt halkını devlet adına katlediyordu. Bugün ise cihadçı çeteler ile bunu yapıyor.
Halkımın katilleri ile aynı safta durmayı reddediyorum. Tecavüzcü zihniyeti reddediyorum. Çocukların katledildiği bir coğrafyada savaşmayı ve savaşı reddediyorum.
Faşist dinci ve katliamcı devleti reddediyorum. Bu zihniyetin askeri olmayacağım.
Yaşasın halkların özgürlük mücadelesi. Kahrolsun faşizm.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org