Savda: Savaşı durdurmanın yolu vicdani ret yapmaktır

“Savaşa karşı birçok çalışma, eylem ve etkinlik yapılabilir. Ancak temelde savaşı durduracak olan şey, savaşı reddetmek ve askere gitmeyerek vicdani ret yapmaktır.”

Vicdani Ret Hareketi üyesi Savda, AKP’nin DAİŞ’in yaktığı askerleri sahiplenmediğini hatırlatarak, savaşa ve ölüme karşı gençlerin vicdani ret yapmasını istedi.

30 Aralık 2016 Cuma 08:34
MARDİN – SEDAT SUR
AKP ve saray iktidarı birçok alan da Kürt halkına karşı savaşı büyütürken, Kürt halkının kazanımlarını her alanda hedefliyor. Bu amaçla Suriye’ye çeteler ile birlikte Türk ordusunu gönderen AKP ve saray, artan asker kayıpları karşısında üç maymunu oynayarak, Türk gençlerini savaş edebiyatı ile daha fazla ölüme seferber ediyor. Suriye’de DAİŞ çeteleri tarafından vahşice yakılan Türk askerlerine sahip çıkmayan AKP ve saray iktidarının gençleri daha fazla ölüme sürüklememesi için savaş karşıtları ve vicdani retçilerden çağrılar geliyor. Türk devletinin savaş politikalarına karşı vicdani ret açıklayarak askere gitmeyen ve tüm baskılara rağmen mücadelesini sürdüren vicdani retçi Halil Savda, savaşı durdurmanın temel yolu olarak vicdani reddi işaret etti.

‘AKP KENDİ ÇIKARLARI İÇİN ÜLKE GENÇLİĞİNİ ÖLÜME SÜRÜKLÜYOR’

Roboski katliamının yıldönümünü hatırlatan Savda, sorumluların aradan geçen sürede açığa çıkarılmadığı gibi, devlet ve AKP hükümetinin yakınlarını yitiren Encü ailesine baskıyı arttırdığını belirtti. HDP milletvekili de olan ve katliam da bir kardeşini kaybeden Ferhat Encü’nün tutuklandığını söyleyen Savda, son olarak ta Roboski-Der Başkanı Veli Encü’nün gözaltına alındığını ifade etti.

AKP hükümeti ile başlamayan ancak AKP ile birlikte daha da zirveleşen Kürt sorununa yönelik inkar ve imha politikasının 80 yıldır sürdürüldüğünü kaydeden Savda, yeni dönemde de AKP’nin bu konuda olumlu bir adım atmasının beklenmediğini söyledi. Özellikle geride kalan bir yılda AKP hükümetinin savaş sürecini yeniden devreye sokması ile birlikte yeniden gerilla ve asker cenazelerinin gündeme geldiğini söyleyen Savda, neredeyse asker ve gerilla cenazesinin gelmediği bir günü geçirmediklerini aktardı.

AKP iktidarının son olarak OHAL ve KHK’lar yoluyla ülkede savaşı ve baskıyı daha da tırmandırarak daha fazla ölümlerin gerçekleşmesine yol açtığını kaydeden Savda, hükümetin bunu yalnızca ülke içinde değil, ülke dışında, Suriye’de de yaptığına dikkat çekti. Aynı şekilde AKP hükümetinin Güney Kürdistan’a yönelik bir savaş politikasının da olduğunu belirten Savda, AKP iktidarının her alanda ülkeyi ve ülke gençliğini kendi çıkarları için savaşa sürüklediğini ve ölüme terk ettiğini vurguladı.

‘AKP TÜRK GENÇLERİNİ SURİYE’DE SAHİPSİZ BIRAKIYOR’

AKP tarafından Kürt halkının kazanımlarına karşı Suriye’ye sürüklenen askerlerin her gün yaşamını yitirdiğini ve cenazelerinin ailelerine gönderildiğini dile getiren Savda, AKP’nin Suriye’de Türkiye gençliğini kendi çıkarları ve Kürt halkının kazanımlarına karşı ölüme gönderdiğini söyledi. Şu ana kadar en az yüz Türk askerinin Suriye’de öldüğünü paylaşan Savda, son olarak DAİŞ çeteleri tarafından yakılarak öldürülen Türk askerlerinin gençlerin ölüme sürüklenmesine en çarpıcı örnek olduğunu ifade etti. Askerlerin yakılmasına ilişkin hükümetin ailelere ve Türkiye kamuoyuna herhangi bir açıklama yapma gereği bile duymadığına dikkat çeken Savda, hükümetin askerleri DAİŞ’in insafına terk ettiğini ve hiçbir şekilde sahiplenmediğini de ekledi.

‘SAVAŞI DURDURMANIN YOLU VİCDANİ RET YAPMAKTIR’

AKP eliyle yaratılmak istenen totaliter rejim ve gerçekleştirilmek istenen savaş politikalarına karşı durmanın yolunun savaşı reddetmekten geçtiğini söyleyen Savda şöyle konuştu: “Savaşa karşı birçok çalışma, eylem ve etkinlik yapılabilir. Ancak temelde savaşı durduracak olan şey, savaşı reddetmek ve askere gitmeyerek vicdani ret yapmaktır.”

Vicdani reddin Türkiye’de son 30 yılda ortaya çıktığını ancak kitleselleşemediğini aktaran Savda, bu mücadelenin artık savaşı sona erdirecek caydırıcı bir noktaya taşınması gerektiğine işaret etti.

Türkiye gençliğine seslenen Savda, “Bu savaşın sona ermesi ve kimsenin ölmemesi için, gençlerin askere gitmeyi reddetmesi gerekiyor. Kadınlar, erkekler; hepimiz vicdani ret içerisinde olmalıyız. Türkiye’nin genç erkekleri artık askere gitmeyi kesinlikle reddetmelidir” dedi.

‘BAŞKA YOLUMUZ YOK’

“Barış yapmak ve ölmemek için, hepimizin yaşaması için, bundan başka yol bulunmuyor” diyen Savda, vicdani reddin tüm toplumun çıkarına olduğunu, her gün cenazelerin gelmemesi için vicdani reddi mutlaka hayata geçirmek gerektiğinin altını çizdi. Savda, aksi halde tümden savaş politikalarına teslim olacaklarını ve tüm toplumun savaşa sürüklenerek bedel ödemek zorunda bırakılacağına vurgu yaptı.

‘ÖLÜMÜ KUTSAYANLAR, DAİŞ’İN YAKTIĞI ASKERLERE SAHİP ÇIKMADI’

AKP iktidarının her mensubunun Türk gençlerini ölüme özendirdiğine, ölümü kutsadığına da değinen Savda, ancak bunu yapan AKP savaşsevicilerinin hiçbirinin oğlu, yakını hatta komşusunun savaşta olmadığını, askerlik yapmadığını hatırlattı.

Savaşı, ölümü ve askeri bu kadar kutsayan AKP’nin DAİŞ’in elinde olan askerleri için kılını bile kıpırdatmadığını söyleyen Savda, şöyle devam etti: “Bunlar işine geldiği, çıkarı olduğu sürece askeri ve gençleri sahiplenirler. Onlar için askerin, gençlerin bir kıymeti yoktur. DAİŞ’in yakarak katlettiği askerler için bir açıklama bile yapmadılar. Toplum bu gerçeği görmelidir.”

Savda, son olarak, AKP’nin savaş politikasına karşı vicdani ret mücadelesini büyüteceklerini ve özellikle Kürt gençlerinin askere gitmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org