Hakan Aktuğ Gültürk

2013 18 Mayıs-Hakan Aktuğ Gültürk (Vicdani Ret Derneği’nin Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiği eylemde Vicdani Reddini açıkladı.)   Kurulduğu günden bu yana politikasını imha ve inkar üzerinde yükselten bütün devletler gibi T.C. Devleti de, eğitimiyle zihinleri, ordusuyla yaşamları katletmiş, insanlara geri sarılması çok zor yaralar bırakmıştır. 90 yıldır Kürt halkına karşı yürüttüğü savaşın son 30 yılında Kürt Halkı’nın

2013 18 Mayıs-Hakan Aktuğ Gültürk (Vicdani Ret Derneği’nin Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiği eylemde Vicdani Reddini açıkladı.)

 

Kurulduğu günden bu yana politikasını imha ve inkar üzerinde yükselten bütün devletler gibi T.C. Devleti de, eğitimiyle zihinleri, ordusuyla yaşamları katletmiş, insanlara geri sarılması çok zor yaralar bırakmıştır. 90 yıldır Kürt halkına karşı yürüttüğü savaşın son 30 yılında Kürt Halkı’nın örgütlü direnişiyle karşılaşmış ve bu dönemde katliamlarını daha acımasız bir boyuta çıkarmıştır. Her gün yakılan, yıkılan köyler; insanların üzerine yağdırlan bombalar, kimyasal silahlar; Roboski; 12 yaşındaki çocuğa sıkılan 13 kurşun… Bunlar, devletin katliamcı kimliğini en açık şekilde ortaya koyan olaylardan sadece bir kısmıdır. Devlet, çözüm süreciyle beraber silahlı savaşa kısa bir süre ara vermiş olsa da, ideolojik savaşı halen devam etmektedir ve devletler yıkılmadığı sürece hep devam edecektir.
Savaştan yeni çıkan devlet, savaşsız bir dünyada varlığını sürdüremeyeceğinden şu an yeni bir savaşın hazırlıklarını yapmaktadır. Ortadoğu’daki savaşın önemli aktörlerinden biri olan T.C. Devleti, savaşın ilk zamanlarından bu zamana ‘barıştan ve demokrasiden yana’ olan tutumuyla Ortadoğu’nun sömürülümesine, halkların katledilmesine sebep olmuştur.
Reyhanlı’da patlatılan, 100’ün üzerinde insanın ölmesine neden olan bombayla devlet, savaşa fiili olarak katılmayı düşünmektedir. Patlatılan bombayla beraber Ortadoğu halklarına ‘barışın götürülmesi’nde aktif olarak rol alabilecek bir konuma gelen devlet, ordusunu halkların üzerine sürerek, tarihinden alışkın olduğumuz büyük katliamlara imza atacak, insanların ve bölgenin rahatça sömürülmesinin yolunu açacaktır.
Bense bir anarşist olarak, Suriye ile çıkacak olası bir savaşta, adı ister Esad olsun, ister Tayyip, hiçbir şekilde egemenlerin yanında yer almayacak, ezilenlerle birlikte iktidarsız, özgür ve eşit bir dünya için mücadele edeceğim.
Devlete olmayan borcumu ödemiyor; askere gitmiyorum.
Hakan Aktuğ Gültürk

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org