Halil Özgür Çelik

2013 18 Mayıs-Halil Özgür Çelik (Vicdani Ret Derneği’nin Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiği eylemde Vicdani Reddini açıkladı.)   Merhaba ben Halil özgür Çelik vicdani ve total reddimdir. Bundan önceki süreçte gerçekleştirilen ret açıklamaları, T.C devletinin başta Kürdistan’da olmak üzere bu toprakların her yerinde bir halkın inkarına ve imhasına dayalı yoğun savaş sürecinde gerçekleştirilmişti. Bugün durum biraz daha farklı.

2013 18 Mayıs-Halil Özgür Çelik (Vicdani Ret Derneği’nin Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiği eylemde Vicdani Reddini açıkladı.)

 

Merhaba ben Halil özgür Çelik vicdani ve total reddimdir. Bundan önceki süreçte gerçekleştirilen ret açıklamaları, T.C devletinin başta Kürdistan’da olmak üzere bu toprakların her yerinde bir halkın inkarına ve imhasına dayalı yoğun savaş sürecinde gerçekleştirilmişti. Bugün durum biraz daha farklı. Çünkü devletin türkleştirme politikalarına ve katliamlarına karşı kararlı bir direniş sergileyen Kürt halkı son zamanlarda devlete ve militer organı TSK’ya geri adım attırmış, yoğun savaş sürecinin ardından farklı bir süreç içindedir. Öte yandan TC devleti ve küresel kapitalizm ise Güney ve Güney Batı Kürdistan başta olmak üzere tüm Ortadoğu’da savaşı farklı bir boyuta taşımaya çalışıyor. Ancak tüm bu farklılıklara rağmen bugün açıklanan retler yoğun savaş sürecinde açıklanan retlerden farklı bir anlam taşımıyor.
Çünkü bugün başta T.C devleti olmak üzere tüm küresel kapitalist şirketlerin ortaklığıyla, Suriye’de halklar demokrasi adı altında katlediliyor ve Rojava’da Kürt halkı yine imha ve inkara dayalı politikalara karşı direniyor. Çünkü bugün aynı küresel kapitalist ortaklığın yarattğı danışıklı dövüş Hatay Reyhanlı’da bombalı saldırılarla bir katliam daha gerçekleştirdi. Çünkü bugün militarizm kışlalarda askerleri katlederek “intihar etti” demeyi sürdürüyor. Çünkü bugün yaşamlara sızan militarizm İstanbul Ümraniye’de bir lise öğrencisini bıçaklayarak katletti. Çünkü bugün T.C devleti zorla askerlik yaptıramadığı bizlere paralı asker olun diyor.
Ben devrimci anarşist bir birey olarak özgür bir yaşama olan inancımla devleti ve kapitalizmi hayatımın tüm alanlarından çıkarıyor; vicdani ve total reddimi açıklıyorum.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org