Kolombiya ‘barış’a çok yakın: Hükümet ve FARC ateşkeste anlaştı

FARC ile Kolombiya devleti arasındaki barış görüşmeleri 2012’den beri devam ediyor. Küba merkezli müzakerelerde taraflar, ‘yasadışı uyuşturucu trafiği, gerillaların siyasete katılması, adil bir geçiş süreci ve toprak reformu‘ konularında anlaşmaya varmıştı.

22/06/2016 22:15
Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) karşılıklı kesin ateşkes anlaşmasına vardı.

Yayınlaman ortak açıklamada “Hükümet ve FARC heyetleri, karşılıklı kesin ateşkes anlaşmasına vardığımızı halka duyurur” dendi.

Açıklama öncesi AFP’ye konuşan FARC müzakerecilerinden Carlos Lozada, “23 Haziran Perşembe günü, savaşın son gününü ilan edeceğiz” dedi.

Anlaşma referanduma gidecek

Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ise, koalisyon üyeleriyle yaptığı toplantıda, FARC ile barış müzakerelerinin bir ay içinde sonuçlanacağını ifade etmişti. Görüşmelere katılmak üzere yarın Küba’nın başkenti Havana’ya gideceğini açıklayan Santos, referandumda Kolombiyalıların onayını almayacak herhangi bir anlaşmanın uygulanmayacağını söylemişti.

Ancak barış yolunda adımlar atılmasına karşın nihai barış anlaşmasıyla ilgili noktalar netleşmiş değil.

Barış görüşmeleri dört yıldır sürüyor

FARC ile Kolombiya devleti arasındaki barış görüşmeleri 2012’den beri devam ediyor.

FARC’ın geçen sene tek taraflı ateşkes ilan etmesi üzerine, hükümet de örgüte yönelik hava saldırılarını durdurmuştu.

Küba merkezli müzakerelerde taraflar, ‘yasadışı uyuşturucu trafiği, gerillaların siyasete katılması, adil bir geçiş süreci ve toprak reformu‘ konularında anlaşmaya varmıştı.

50 yıldır devam eden çatışmalarda 220 bin kişi hayatını kaybetmiş, milyonlarca kişi yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalmıştı.

diken

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org