Rahman Topcu

Sitemize gönderdiği eposta ile vicdani reddini açıkladı.

Adım Rahman TOPCU. 17/06/1996 – Giresun doğumluyum . Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi – Sosyoloji bölümü ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi Gazetecilik bölümü öğrencisiyim. Şahsım vicdani red konusunda uzun süre araştırma okuma ve incelemelerde bulundukdan sonra aşağıda belirteceğim nedenlerden dolayı vicdani reddimi açıklamam zaruri olmuştur .
1 – Başta ailem olmak üzere ,yakın çevrem ve arkadaşlarımın ”ASKERLİK YAPMAZSAN ADAM OLAMAZSIN” gibi vicdani rahatsızlığama sebeb olan cümleler kurması .
2- Askerlik kurumunun şahsımın dini ,düşünce ve duygularına aksi şekilde bir işleyişe sahip olduğunu düşünmem .
3- Her ne sebeble olursa olsun baskı , emir alma veya emir verme , hakarete maruz kalma ve çeşitli negatif durumlara maruz kalmak istememem .
4- Asker Ocağı Peygamber Ocağı diyerek bir takım dini duygularla belli bir kesimin veya toplumun yok olmasına sebeb olacak savaş veya eylemde bulunmak istememem .
5 – Siyasi çizgilerin , Kavgaların , Savaşların , Kan dökülmelerinin sebeb olduğu hiçbir askeri kurumu meşru ve haklı görmemem .
6 – Bir sosyolog adayı olarak ülkemde ve dünyada ; bir kurumun, devletin, baskı kurarak ve kendi politik ve inanışlarına göre askerlik adı altında bireyinlerin sömürülmesine karşı olmam .
7 – Bir gazeteci adayı olarak araştırmalarımda geçmişte savaşlar yüzünden çok fazla insanların ölmesinden rahatsız olmam ve artı olarak bu savaşlarda askerlik duygusunu ve tanrı duygusunu kullanmlarından duyduğum rahatsızlık .
8 – Bir müslüman olarak kutsal kitabımda ve uygulayıcısı resulullahın hayatında hiçbir zaman ve mekanda savaşı tasvip etmemesi .
9 – Bir insan olarak askeri güçle değil ; bilim, eğitim,sanat ve ekonomi ile daha güçlü bir ülke , savaşlarla ve kanla değil barışla ve özgürlükle daha güzel bir dünyaya sahip olacağını düşünmem .
10 – Askerliğin ve eğitiminin bir grup ideloji üreticilerinin kazanç olarak görmesine karşı olmam .

Sonuç olarak: Savaşı kapitalistler planlar,silah tüccarları organize eder, aptallar başlatır ve MASUMlar ölür!” sözünün bende yaratmış olduğu bütün duyguyu aklımla kavrayıp, ruhumla hissedip, tüm kalbimle inandığım için antimilitarist olmaya ve vicdani reddimi beyan etmeye karar verdim.

Not : 1 – Beyanımı yayınlamanızı rica ediyorum .
2 – Beyanımı sizin tarafınızdan ilgili platformlarda yayınlamasında size bütün yetkilerimi veriyorum.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org