Ahmet Özgür Erdoğan

2013 18 Mayıs-Ahmet Özgür Erdoğan (Vicdani Ret Derneği’nin Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiği eylemde Vicdani Reddini açıkladı.)   Öncelikle vicdanımı reddimi, Reyhanlı’da yaşamını kaybedenlere ve Suriye’deki savaşa maruz kalan tüm halklara adıyorum. Ben Ahmet Özgür Erdoğan, savaşın ve militarizmin en çirkin yüzlerinin kendini gösterdiği, efendilerin koca bir savaş alanına çevirdiği Anadolu coğrafyasında dünyaya geldim. Yaşadığım coğrafyada ve tüm

2013 18 Mayıs-Ahmet Özgür Erdoğan (Vicdani Ret Derneği’nin Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiği eylemde Vicdani Reddini açıkladı.)

 

Öncelikle vicdanımı reddimi, Reyhanlı’da yaşamını kaybedenlere ve Suriye’deki savaşa maruz kalan tüm halklara adıyorum.
Ben Ahmet Özgür Erdoğan, savaşın ve militarizmin en çirkin yüzlerinin kendini gösterdiği, efendilerin koca bir savaş alanına çevirdiği Anadolu coğrafyasında dünyaya geldim. Yaşadığım coğrafyada ve tüm dünyada efendilerin ezilenlere karşı açtığı savaşlarda ölen, topraklarından ve yaşamlarından kopartılan tüm canlıları kardeşim olarak görüyor ve militarizmin bu topraklarda katlettiği tüm halklarla aynı kaderi paylaştığıma inanıyorum.
Ama bugün militarizm kışlalardan ve askerlerin namlularından çıkıp yaşamlarımızın en küçük noktalarına ve anlarına nüfuz ediyor; sabahları bizlere zorla andımızı okutturan öğretmenin elindeki tahta cetvele, acımasızca karısını döven erkeğin eline, işçilerin sırtında taşıdığı koca bir plazanın en üst katında keyif çatan patronun deri koltuğuna… Askeriyede emir olan şey, ailede nasihat, okulda ödev, işyerinde fazla mesaiye dönüşüyor. Dünyayı koca bir kışlaya çeviren efendiler, bitmek bilmez “yat kalklarıyla” bizleri birer kurşun askere çevirmeye çalışıyor.
Ama biliyorum ki, “HER EMİR ÖZGÜRLÜĞÜN SURATINDA PATLAYAN BİR TOKATTIR!” işte bu yüzden hayatımızın her alanına sızmakta olan militarizmi ve devleti devrimci bir anarşistin öfkesi ve inancıyla reddediyor; vicdani reddimi açıklıyorum!
Ahmet Özgür Erdoğan

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org