Ali Aktürk

2013 28 Aralık-Ali Aktürk(BDP Kadıköy İlçe Örgütü’nde vicdani reddini açıkladı)   Şiyar Bulut ve Ali Aktürk’ün Türkçe ve Kürtçe olarak okudukları ortak vicdani ret metinleri: Özgürlük ve güzellikler dolu bir ülkede ve Dünya da yaşamak için, egemenlerin kurdukları iktidarlarının bir emir kulu olmayacağım. Roboski Çocuklarına, Enes’e, Uğur’a, Ceylan’a, Medeni’ye, Ali İsmail’e ve diğer katledilen Kürdistan

2013 28 Aralık-Ali Aktürk(BDP Kadıköy İlçe Örgütü’nde vicdani reddini açıkladı)

 

Şiyar Bulut ve Ali Aktürk’ün Türkçe ve Kürtçe olarak okudukları ortak vicdani ret metinleri:

2vrbdpacikladi-2Özgürlük ve güzellikler dolu bir ülkede ve Dünya da yaşamak için, egemenlerin kurdukları iktidarlarının bir emir kulu olmayacağım.

Roboski Çocuklarına, Enes’e, Uğur’a, Ceylan’a, Medeni’ye, Ali İsmail’e ve diğer katledilen Kürdistan ve Türkiye halklarına söz veriyorum.

Yaşadığım ülkede bir an yok ki ölüm olmasın belkide bu ölümlerin en ilginci Ordu da yaşanan kaza kurşunlarıdır öyleki her sene bilançosu açıklanmaktadır.

Kaza kurşunlarını 2 yıl önce 28 Aralık 2011 de ‘Kaza İstihbarat ve Bombalar’ izlemiş ve Roboski’de 34 Kürt insanımız hunharca katledilmiştir.

Açıkça bir şekilde işlenen bu katliamın faiilleri yargı önüne çıkartılmadığı gibi katliamda evlatlarını kaybeden Analara sınır ihlali adı altında 3.0000 TL para cezası kesilmiştir.

Yakını Vedat Öncü’nün mezarı başında anma töreninda kalbi daynamayıp vefat eden Miran anaya söz veriyoruz oğlu Mehmet Ayvalıtaşın ölümünün acısına dayanamayıp yaşamını yitiren Fadime anayada söz veriyoruz KATİL olmayacağız.

Son gelinen noktada Kürt Halk Önderi Sn.Abdullah Öcalan’ın başlatmış olduğu süreç ile Türk Devletinin Kürdistan’da imha ve yok etme girişimleri sonuçsuz kalmış ve binlerce insanın canına mal olmuştur.

Biz biliyoruz ki zorunlu askerlik adı altında toplatılan ordunun Kürdistan da binlerce faili meçhul işlediğini, köyler yaktığını ve daha sayamayacağımız binlerce katliamın sorumlusu olduğunu.

Çözüm temelinde Türkiye ve Kürdistan Halklarının özgürlükler ve ölümlerin olmadığı bir ülkede yaşamak için Vicdani Retlerini açıklamaları gerekliliğini hatırlatmalıyız, Savaş’ın bir parçası olmamak için ölmemek ve öldürmemek için.

Şunu unutmayalım zorunlu askerlik bireylerin önünde değil toplum ve özgürlüklerin önünde engeldir.

Anıları ışık olup bizi aydınlatan değerlerimizi saygı, sevgi, minnet ve öznemle anıyorum.

Kürt Halk Önderi Sn.Öcalan’ın Kürt sorunun çözümü için İmralı Adasındaki direnişini selamlıyoruz ve biz gençler olarak barışın elçisi olan kendisinin yanında olacağımıza söz veriyoruz.

Ölmeyeceğim öldürmeyeceğim, borçlu ben değil Devletin benden aldıkları ile kendisidir. İnsanlık için Vicdani Rettimi açıklıyorum.

**

Ji ber ku em di cihan û welatekî azad de bijîn, em ê nebin emirbendên serdestan.

Ez soz didim zarokên Roboskiye, Enes, Ugur, Ceylan, Medenî, Alî îsmaîl û gelen ku li Kurdistan û Turkiyeyê de hatine qetilkirin.

Welatê ku ez tê de dijîm dem tune ye ku mirin tune bin. Dibe ku mirinên herî balkêş ‘guleyên qezayên’ di nav Artêşa Tirk de ne.

Ew qas balkêş e ku bîlançoya mirinên ji guleyên qezayan nayên diyar kirin.

Guleyên qezayan 2 sal berê li Roboskiyê ‘Qezaya îstixbaratê û bombayan’ taqîp kir û 34 mirovên Kurd hatin qetilkirin.

Bi eşkere, kiryarên vê kuştariyê nehêştin werin pêşiya daraziyê û dayiken ku zarokên xwe di kuştariyên de wenda kirin ji bo îxlala sînor 3000 tl ceza hat birîn.

Ez soz didim dayika Mîran li ser mezelê miravê xwe Wedat Encu jiyana xwe ki dest da, ez dîsa soz didim Dayika Fadime ji ber jana mirina lawê xwe yên Mehmet Aybalitaş jiyana xwe ji dest da…

Di rewşa dawîn de, bi pêvajoya ku Rêberê Gelê Kurd Abdullah OCALAN dest pê kiriye, polîtîqayên îmhayên bi destê Tirkiyeyê bê encam mane û bi jiyana hezaran dawî bûye..

Em zanin ku artêşa ku di bin navê ‘leşkeriya zordarî’ kom bûye, li Kurdistanê bi hezaran kûştariyên bê kiryar çêkiriye, bi hezaran gund şewitandine û bi bê hejmar qetlîam çêkirine..

Em dixwazin bi bîr bixin ku, divê gelên Kurdistanê û Tirkiyeyê ji bo jiyaneke azad û bê mirin daxuyaniyan ‘wicdanî red’ê bidin.

Nebin para şer, nemirin û nekujin..

Em vê ji bîr nekin ku leşkeriya zordarî li ber civakê û li ber azadiyê asteng e.Nirxên ku rêya me ronî kirine em bi hurmet, hez û bi hesret bi bîr tînin.

Em ji bo çaresariya pirsgirika Kurd, berxwedana Rêberê Gelê Kurd Abdullah OCALAN slav dikin.

Ez ê nekujim, nemirim. Deyndar ne ez im. Deyndar, bi hemû tiştên ku ji me girtiye Dewlet e. Ji bo mirovatiyê daxuyaniya xwe ya ‘wicdanî red’ê didim…

Deklerasyona

Şiyar Bulut û Ali Aktürk

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org