Ali Fikri Işık için faks kampanyasına katılın

Ali Fikri Işık “firari” değil, vicdani retçi. Vicdani Retçi Ali Fikri Işık, “firar” suçlamasıyla yargılanıyor ve hakkında hapis cezası isteniyor. Vicdani Ret Derneği olarak, bütün vicdani retçileri, savaş karşıtlarını ve antimilitaristleri, bu durumu protesto etmek ve Ali Fikri Işık’ın 5 Kasım günü Çorlu Askeri Mahkemesi’nde görülecek duruşmasına destek olmak amacıyla, aşağıdaki metni imzalayarak askeri mahkemeye faks

Ali Fikri Işık “firari” değil, vicdani retçi.

Vicdani Retçi Ali Fikri Işık, “firar” suçlamasıyla yargılanıyor ve hakkında hapis cezası isteniyor. Vicdani Ret Derneği olarak, bütün vicdani retçileri, savaş karşıtlarını ve antimilitaristleri, bu durumu protesto etmek ve Ali Fikri Işık’ın 5 Kasım günü Çorlu Askeri Mahkemesi’nde görülecek duruşmasına destek olmak amacıyla, aşağıdaki metni imzalayarak askeri mahkemeye faks çekmeye çağırıyoruz. Çünkü Ali Fikri Işık “firari” değil, vicdani retçi.

Faks Metni (İNDİR)

Ali Fikri Işık için Uluslararası Af Örgütü’nün düzenlediği “Vicdani Retçi Ali Fikri Işık Hapse Girmemeli!” kampanyası’na da destek verebilirsiniz.

 

FAKS METNİ:

 

5. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi Çorlu-TEKİRDAĞ
Faks: 0282 654 40 95

————————————————————————————————————————–

5. KOLORDU KOMUTANLIĞI ASKERİ MAHKEMESİ HÂKİMLİĞİ’NE
ÇORLU-TEKİRDAĞ

KONU : Mahkemenizde yargılanan vicdani retçi Fikri IŞIK hakkında

Sayın Yargıç

Mahkemenizde 3 ayrı firar suçlamasıyla hakkında 2 kamu davası yürütülen ve muhtemelen 22 Ekim’de hakkındaki davalarda bir karar vereceğiniz Fikri IŞIK bir vicdani retçidir. Kendisi bu hususu mahkemenizin huzuruna çıkarıldığı ilk günden bu yana ısrarla belirtmiştir. Kaldı ki kendisi Vicdani Ret Derneği’nin kurucu üyelerinden olup halen bu derneğin Yönetim Kurulu üyesidir.

Sayın Işık, vicdani kanaatlerinin gereği olarak yani vicdan özgürlüğünün kullanımı olarak askeri birliğe katılmayı, askeri eğitime tabi tutulmayı reddetmiştir. Malum olduğu üzere ceza hukukunun evrensel ve genel bir ilkesidir: Hakkını kullanan kimseye ceza verilemez.

Zorunlu askerlik hizmeti uygulamasına karşı vicdani ret hakkı, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde düzenlenen “din ve vicdan özgürlüğü” hakkının bir kullanımıdır. Bu anlamda, sevk edildiği askeri birliğe “vicdani kanaatleri nedeniyle” katılmayan Işık, hiç şüphesiz ulus üstü evrensel insan hakları hukukunun kendisine tanıdığı hakkını kullanmıştır.

Her ne kadar TBMM, AİHM kararlarına uymayarak vicdani retçilerin hukuki statüsünü tanıyan bir yasal düzenleme yapmamış olsa da, mahkemeniz Anayasa hükmü gereği sözleşmeye yani temel insan haklarına uygun kararlar tesis etmek zorundadır.

Sayın Yargıç

Yukarıda saydığım gerekçelerle, kamu vicdanı adına, mahkemenizin hak ve özgürlüklerden yana ve hukuka uygun karar vermesini; hukuka aykırı olan kanunları uygulamayarak vicdani ret hakkının varlığını ve davaya uygulanabilirliğini tespit ederek vicdani retçi Fikri IŞIK hakkında beraat hükmü kurmasını arz ve talep ederim.

Unvan-Ad Soyad (Kimlik No)

İmza

Faks Metni (İNDİR)

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org