Atalay Göçer

2013 28 Aralık-Atalay Göçer(Roboski’deki etkinlikte vicdani reddini açıkladı) Amed Vicdani Ret İnisiyatifi’nden 8 kişinin Roboski’de yaptığı vicdani ret açıklamaları Basına ve halklarımıza, 28 Aralık 2011’de Şırnak’ın Roboski köyünde Türk Hava Kuvvetleri tarafından yapılan bombardıman sonucu 34 kişi hayatını kaybetti. Misak-ı Milli sınırlarıyla birbirinden ayrılan Irak ve Türkiye Kürdistanı arasında sınır ticareti yapan çoğu çocuk, 34

2013 28 Aralık-Atalay Göçer(Roboski’deki etkinlikte vicdani reddini açıkladı)

Amed Vicdani Ret İnisiyatifi’nden 8 kişinin Roboski’de yaptığı vicdani ret açıklamaları

Basına ve halklarımıza,
28 Aralık 2011’de Şırnak’ın Roboski köyünde Türk Hava Kuvvetleri tarafından yapılan bombardıman sonucu 34 kişi hayatını kaybetti. Misak-ı Milli sınırlarıyla birbirinden ayrılan Irak ve Türkiye Kürdistanı arasında sınır ticareti yapan çoğu çocuk, 34 kişi burada can verdi. Medya bu katliama uzunca bir süre sessiz kaldıktan sonra katledilenler “terörist” ilan edildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise “bizim silahlı kuvvetlerimiz bu görevi samimi bir şekilde yapmıştır” demekle yetindi. Sonunda, yanlış istihbarat alındığını söylemek zorunda kaldılar. Bu sefer de katledilenlerin “kaçakçı” olduklarını öne sürerek itiraf ettikleri bu korkunç hatayı hafifletmek istediler. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma hakkında Haziran 2013’te görevsizlik kararı verdi ve dosyayı Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’na gönderdi. Yani askerler yine askerler tarafından güya yargılandı. Sonuç: Takipsizlik kararı.
Roboski’de yaşatılanlara ek olarak her geçen gün Kürdistan’da katliamlar artmakta, devletin kirli savaşı Gewer’de, Lice’de, Rojava’da; kısacası, Kürdistan’ın her parçasında kendini bariz bir şekilde göstermektedir. Bu temelde başlattığımız vicdani ret hareketimiz, bu sömürgeci uygulamalara gösterilen insani bir tepkidir. Vicdani ret, 34 canın alınmasına karşı olmak demektir. Halen devam etmekte olan Ermeni soykırımına; Zilan, Dersim, Maraş, Kuşkonar, Koçağıllı, Reyhanlı ve Roboski katliamlarına dur demektir.
Bilindiği gibi özel savaş politikaları ekseninde binlerce köy yakılıp insanlarımız acımasızca zorla yerinden yurdundan edilmiştir. En son Gewer’de de açık bir şekilde gördük ki, ölülere bile tahammülü olmayan bir sistemin yaşama tahammülü olması söz konusu değildir.
Sömürgeci devletin bu uygulamalarına karşı kendine sosyalist, anarşist, yurtsever, devrimci, demokrat; kısaca, insanım diyen herkesi vicdani ret hareketi çatısı altında birleşmeye davet ediyoruz.
Silah endüstrisinin ve savaş ekonomisinin çarklarında birer dişli olmayı reddediyoruz. Savaş uğruna, değil sadece insanı, hayvanı ve bitkiyi de katletmeyi reddediyoruz. Zira kapitalist modernite hiçbir ayrım gözetmeden tüm doğayı kendine kurban etmektedir. Kurban etmeyi ya da kurban olmayı reddeden insanlar kaçak, çürük ya da vatan haini olarak yaftalanamazlar. Buradan haykırıyoruz: Asıl çürük, siz ve sizin sisteminizdir. Sizin zihniyetinizin kadını olmayı; asker eşi olmayı, asker doğurmayı reddediyoruz. Kadınların vicdani ret hareketinin destekçileri olarak kalmayıp vicdani retçilerin ta kendisi olduklarını bir kez daha söylüyoruz. Tecavüzcü eril zihniyetin işgalci devlet zihniyetiyle aynı yerden beslendiğini biliyoruz. TSK’nın heteroseksist zihniyetinin eşcinsel erkekleri ve trans kadınları çürük, trans erkekleri ise potansiyel asker olarak gören ikiyüzlülüğünü ifşa ediyoruz. Irkçı zihniyetinizle Türkiye ve Kürdistan halklarına karşı yürüttüğünüz kirli savaşın eli kanlı birer neferi olmayacağız. Din ve mezhepler arasına ektiğiniz nifak tohumlarını yetiştirmenize izin vermeyeceğiz.
Gezi Direnişi’nde kendi halkına pervasızca saldıran AKP Hükümeti, vicdani reddini açıklayan arkadaşlarımızı da fişleyip cezaevine atmaktan geri kalmamıştır. Bizler vicdani retlerimizle katil TSK’nın insan kaynağı olmayı reddediyoruz. Aynı zamanda hiçleştirilmeyi, itaat eri yapılmayı, iradesizleştirilmeyi ve bağımsız düşünme yeteneğinin elimizden alınmasını da reddediyoruz.
Bizler savaş makinesi erkekler ya da savaş ganimeti kadınlar olmayı reddettiğimiz için vicdani reddimizi açıklıyoruz.

Amed Vicdani Ret İnisiyatifi: Arzu Aktan, Atalay Göçer, Berivan Rojava Aslan, Dilan Çiçek, Eşref Erdi, Mehmet Salih Erşari, Munzur Coşkun, Şinow Başarır.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org