Canan Soylu

2011 15 Mayıs-Canan Soylu (15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde reddini açıkladı) Ben bir kürt kadınıyım. Kürdistan topraklarında yaşanan savaştan, ölümden kaçmış bir ailenin ilk çocuğuyum. Buraya geldiğimden beri de T.C devletinin yine buralarda uyguladığı başka bir savaşın içine düşmüş bulunuyorum. Askere gitme zorunluluğum olmasa bile yıllardır yaşanan asimilasyonun, yok saymanın, ötekileştirmenin, öldürmenin altına imza atan

2011 15 Mayıs-Canan Soylu (15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde reddini açıkladı)

Ben bir kürt kadınıyım. Kürdistan topraklarında yaşanan savaştan, ölümden kaçmış bir ailenin ilk çocuğuyum. Buraya geldiğimden beri de T.C devletinin yine buralarda uyguladığı başka bir savaşın içine düşmüş bulunuyorum.

Askere gitme zorunluluğum olmasa bile yıllardır yaşanan asimilasyonun, yok saymanın, ötekileştirmenin, öldürmenin altına imza atan T.C devletinin ve ordusunun karşısında hep direnen hiç yılmayan barış anneleri ile aynı onurlu düşünceleri paylaşıyorum. Biz öldürmeyi reddediyoruz.

Savaşı, tek tipleşmeyi, militarizmi ve bunun yol açtığı sömürüyü, cinsiyet ayrımcılığını, ölmeyi, öldürmeyi tüm vicdanımla bir anarşist kadın olarak reddediyorum.

Ve diyorum ki hayatlarımız çalınmadan, hayallerimiz buluşmalı.

Ez jinek kurd im. Zarok a yekemîn ya malbatek ji ber şer a li kurdistanê u ji ber mirin ê revîye me. Lê ji dema ku ez hatim vira, min xwê di nav şerekî din ya komara tirkîyê de dît.

Belê ez ne divîyêm ku bibim leşker, le ez mîna dayîkên aşîtîyê -dayikên aşitiyê ku li ber asimilasyon, tune hesibandin u kuştinên dewleta tirkîyê u ya arteşa wî, bi rumet inyad dikin u qet bêzar nabin- difikirim: Em kuştin ê red dikin.

Ez hemankirinê, mîlîtarîzmê u kedxwarî ya ji ber wî; ser rê girtina zayendî, mirin u kuştinê bi hemu wîjdana xwê wek jinek anarşîst reddikim.

U dibêjim ku: Berîya jîyana me bê dizîn, divê xeyalên me were ba hev.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org