Deniz Özgür

2008 18 Mayıs-Deniz Özgür-İstanbul   Deniz Özgür’ün 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde, Militurne-Antimilitarsit Günler’de, 18 Mayıs Pazar Günü gerçekleştirilen Sokak Tiyatrosu Etkinlikleri’nin Kadiköy’deki buluşmasında okuduğu totol ret açıklamasıdır. TOTAL REDDİMDİR! Ben, Deniz.. Ailemin koyduğu ve T.C.nin verdiği kimlikteki biçimiyle Ramazan Akgün.. Okuyacaklarınız, aklımı, vicdanımı ve öfkemi birleştirdiğimde ortaya çıkan iç sesimin sözcüklere ve cümlelere

2008 18 Mayıs-Deniz Özgür-İstanbul

 

Deniz Özgür’ün 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde, Militurne-Antimilitarsit Günler’de, 18 Mayıs Pazar Günü gerçekleştirilen Sokak Tiyatrosu Etkinlikleri’nin Kadiköy’deki buluşmasında okuduğu totol ret açıklamasıdır.

TOTAL REDDİMDİR!

Ben, Deniz.. Ailemin koyduğu ve T.C.nin verdiği kimlikteki biçimiyle Ramazan Akgün.. Okuyacaklarınız, aklımı, vicdanımı ve öfkemi birleştirdiğimde ortaya çıkan iç sesimin sözcüklere ve cümlelere dökülmüş yansımalarıdır.

Savaş üzerine, militarizm üzerine, militarizmin, ilkokulda giydiğimiz bir örnek kıyafetlerden, koştuğumuz, konuştuğumuz için yediğimiz dayaklardan başlayarak simgeselleşen özelliği ve bu özelliğinin çocukluğumuzdan ölümümüze kadar yaşamımızı nasıl bir cehenneme çevirdiği, gündelik hayatımızı nasıl egemenlik altına aldığı ve şekillendirdiği üzerine söylenebilecek yeni bir şeyler var mı bilemiyorum! Ancak söylemek istediğim şu ki:

Dünyayı yaşanamayacak bir yer haline getiren kapitalizme ve onun koruyucusu ve sürdürücüsü olan devletlere ve ordularına hiçbir şekilde itaat etmeyeceğim. Kapitalizmin sürdürülmesi için benden çalınmak istenen yaşamımı, hiçbir kuruma, hiçbir otoriteye teslim etmiyorum, etmeyeceğim. Askere gitmeyeceğim, asker olmayacağım!

Ölümden yana değil, yaşamdan yana olan insanların, hiç kimseyi öldürmek ve hiç kimseden emir almak istemedikleri için yargılanmalarının, mahkum edilmelerinin sorumlusu olarak devleti, özel olarak da ulus-devleti görüyorum. Bu nedenle militarizmin ulusunu da devletini de reddediyorum!

Asker olmak istememem karşısında devletin bana dayatacağı herhangi bir ‘sivil’ hizmeti de kabul etmiyorum. Ayrıca orduya ve devlete itaat etmediğim için başıma gelebilecek tutuklanma, yargılanma ve mahkum edilme durumlarında karşıma çıkacak olan hiç bir mahkemeyi, adalet organını ve yasaları tanımayacağımı açıkça ifade ediyorum. Ben ‘hukuk’a değil, kişisel ve kolektif adalete inanıyorum.

Kapitalizmin ve anti-kapitalizmin, militarizmin ve anti-militarizmin olmadığı bir dünya içindir, verdiğim, vereceğim bütün çaba. Hepinizi, kapitalizmden ve onun türevleri olan aygıtlardan arınmış bir dünyada yaşayabilmek için iradi bir varlık olmaya davet ediyorum! Devletsiz, sınırsız, sömürüsüz, silahsız ve cinsiyet ayrımcılığının olmadığı bir dünya için…

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org