Erdem Yumuşak

Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilen oturma eyleminde basın açıklamasıyla Vicdani Reddini açıkladı.

Batıdan doğuya kandan haz alan, bunu dün yalnızca savaşlarıyla-sömürgeciliğiyle yapan bugün filmleri-dizileri-haberleri-bilgisayar oyunlarıyla da kanı normalleştiren, kan-işkence görme arzusu yaratan insan uygarlığı! Biz; ayıların, dağ aslanlarının, kokarcaların, yarasaların, dev kaktüslerin, uçurum güllerinin ve yabanıl olan her şeyin tarafında savaşmayı seçiyoruz. Kendi şiddetini meşru, ‘öteki’ şiddetleri memnu kıldığı insan uygarlığını tanımıyoruz! Dolayısıyla devletinizi ve ordunuzu da tanımıyoruz!

Bizi eğitmeye, düzenlemeye, kontrol altına almaya, susturmaya, giydirmeye, değişmeye, alarm kurmaya, makyaj yapmaya, traş olmaya, para kazanmaya, erkek olmaya, ilaç almaya, silah almaya ve silah endüstrisini desteklemeye zorlayan uygarlığa inat canlılığımızı korumaya devam edicez!

İnatla bulutlara bakmaya, kayalıklarda içmeye, sokaklarda oynamaya, çimlere basmaya, öğleden sonra uyanmaya, içten bir şekilde gülmeye, derede yıkanmaya, kimliksiz sevişmeye, düşüncesizce tıkınmaya, bağrışmaya; megabaytlarla-görüntüyle-kelimelerle değil canlılarla vakit geçirmeye, yasaları-uyarıları değil arkadaşlarımızı dinlemeye, devlete-bankalara-orduya-şirketlere değil sevdiklerimize güvenmeye ve elbette evrendeki tüm makineleri yakmaya devam edicez!

İNATLA!

Bazılarınıza sevgiler.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org