Ergün ZÜLAL

2013 11 Ocak-Ergün ZÜLAL (Genelkurmay Başkanlığı, Elazığ Askerlik Şubesi ve Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği mektuplarla vicdani reddini açıkladı)     GENELKURMAY BAŞKANLIĞINA 06100 Bakanlıklar / ANKARA 11/01/2012 Ben 1986 Elazığ doğumlu 33625402454 kimlik numaralı KÜRT asıllı T.C vatandaşı Ergün ZÜLAL’im. Her vatandaşın; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde yer alan “Her birey özgürdür, eşit haklara sahiptir.” ibaresi gereğince

2013 11 Ocak-Ergün ZÜLAL (Genelkurmay Başkanlığı, Elazığ Askerlik Şubesi ve Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği mektuplarla vicdani reddini açıkladı)

 

 

GENELKURMAY BAŞKANLIĞINA

06100 Bakanlıklar / ANKARA
11/01/2012

Ben 1986 Elazığ doğumlu 33625402454 kimlik numaralı KÜRT asıllı T.C vatandaşı Ergün ZÜLAL’im. Her vatandaşın; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde yer alan “Her birey özgürdür, eşit haklara sahiptir.” ibaresi gereğince kendi dilini, dinini görüş ve düşüncelerini belirtme özgürlüğü vardır. Devletin yasama, yürütme ve yargı organlarına bağlı kurum ve kuruluşların hak ve özgürlüğünü arayanlara karşı; şiddet, baskı, orantısız güç kullandığına defalarca şahit oldum. Devlet eliyle gerçekleştirildiğine inandığım ancak ‘faili meçhul’ olarak kayıtlara geçen cinayetlere, toplu ölümlere ve katliamlara yakın çevremden kurbanlar verdim. Vatandaşı olduğum T.C Devleti’ne inancımı ve güvenimi yitirdim. Can ve mal güvenliğimin gereğince sağlandığına inanmıyorum. 33 yılı aşkın süredir KÜRT – TÜRK savaşının sürmesini, etnik kimliğimin yok sayılmasını ALEVİLİK inancımın devletçe baskıyla unutturulmaya, silinmeye hatta yok sayılmaya çalışılmasını protesto ediyorum. Tam bunlara ek olarak “Albay Onur DİRİK: Tabur PKK’ye yem olarak gönderildi” haberi ile ilgili21 Ekim 2007 tarihinde (4 yıl önce) 13 askerin öldüğü DAĞLICA Karakol saldırısıyla ilgili; Tabur Komutanı Onur DİRİK, Tümgeneral Yurdaer OLCAN’ın kendisine “Sizi yem olarak gönderdik” dediğini basından takip ettim. Eğityim zahiyatı ve intihar süsü verilerek yaşamını yitiren askerlerin genellikle KÜRT aslıllı olmalarının tesadüf olduğunu düşünmüyorum. ŞIRNAK’ın ULUDERE İlçesine bağlı ORTASUN köyünde kaçakçılık yapan insanlara F-16 savaş uçaklarının kimyasal bomba atması sonucu 16-20 yaşları arasındaki 37 KÜRT vatandaşın katledilmesi bu çirkin siyasetin en açık örneğidir. Ve bunun gibi sayısız örnek mevcuttur. Vatandaşlık bağımın ayrılmaz bir parçası olan yurttaşlık ruhumu ve inancımı; Devlete olan güvenimi bu olaylar üzerine yitirdim.

Bütün bunlar neticesinde; birey olarak, tamamen kendi öz ve hür irademle kirli savaşın içerisindeki can pazarına ve kan gölüne ‘yem’ olmamak için Vatani Görev saydığınız zorunlu ASKERLİK VAZİFESİNİ yapmak istemiyorum ve “VİCDANİ RET” hakkımı kullanıyorum.

Gereğini arz ederim.

İmza
Ergün ZÜLAL

Adres: (Buraya yazılmadı -sk)

DAĞITIM
Gereği için:

GENELKURMAY BAŞKANLIĞINA
00100 Bakanlıklar / Ankara

ASKERLİK ŞUBE BAŞKANLIĞINA
M.Kemal Paşa Mah. Merkez/Elazığ

ELAZIĞ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE
Sürsürü Mah. Çayda Çıra Kavş. – Elazığ

Bilgi İçin:
Tüm Basın Kuruluşlarına

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org