Gökhan Turan

2013 01 Aralık-Gökhan Turan(VR-DER’in düzenlediği etkinlikte vicdani reddini açıkladı)   Devlet kendi yazdığı yasaları kullanarak ani kendi silahı olmam, gerektiğinde devlet çıkarlarını korumam, öldürmem, ayrımcılık yapmam, acımasız olmam, vicdanımdan vazgeçip tam bir ölüm aracı olmam amacıyla beni zorla askere almak istiyor. bu öyle bir şeydir ki eğer askersen bir insan öldürdüğünde seni kahraman ilan ederler

2013 01 Aralık-Gökhan Turan(VR-DER’in düzenlediği etkinlikte vicdani reddini açıkladı)

 

Devlet kendi yazdığı yasaları kullanarak ani kendi silahı olmam, gerektiğinde devlet çıkarlarını korumam, öldürmem, ayrımcılık yapmam, acımasız olmam, vicdanımdan vazgeçip tam bir ölüm aracı olmam amacıyla beni zorla askere almak istiyor.
bu öyle bir şeydir ki eğer askersen bir insan öldürdüğünde seni kahraman ilan ederler ve bunu sanki çok olağan bir durummuş gibi rahat ve hatta gururlu bir şekilde insanlara duyurarak ölümü meşrulaştırırlar. Bunların yanı sıra seni zorla aldığı askerlikte seni aşağılar, gururunu kırar, itaat etmeye zorlar ve senden tam bir savaş kölesi olmanı ister.
Ben insanların köleleştirildiği, insanların birbirlerini sırf devletlerin ve liderlerin istekleriyle öldürdükleri bu insanlık dışı askerlik sisteminin bir parçası olmayı ve askere gitmeyi reddiyorum.
Ölümün meşrulaştırıldığı TSK’yı tanımıyorum.
Bütün bu ölümlerin ve insanlık dışı sistemin sorumlusu olan Türkiye cumhuriyeti devleti, ne şimdiki ve sonrasında yazacakları yasaları ne de aldıkları hiçbir kararı tanımıyorum.
Gökhan Turan

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org