Hayri Kamalak

2010 15 Mayıs-Hayri Kamalak(İntihar ettiği söylenen Er Volkan Kamalak’ın babası. Etkinliğe Adana’dan mektup yolladı)   (İntihar ettiği söylenen Er Volkan Kamalak’ın babası. Etkinliğe Adana’dan mektup yolladı) 04.09.2009 tarihinde Ağrı’nın Eleşkirt ilçesinde 2. mekanize tabur 1. bölükte 17 günlük askerdi Volkan. Bu tarihte kapıya gelen bir yarbay ve birkaç askerle birlikte eve Volkan’ın ölüm haberi gelir.

2010 15 Mayıs-Hayri Kamalak(İntihar ettiği söylenen Er Volkan Kamalak’ın babası. Etkinliğe Adana’dan mektup yolladı)

 
(İntihar ettiği söylenen Er Volkan Kamalak’ın babası. Etkinliğe Adana’dan mektup yolladı)
04.09.2009 tarihinde Ağrı’nın Eleşkirt ilçesinde 2. mekanize tabur 1. bölükte 17 günlük askerdi Volkan. Bu tarihte kapıya gelen bir yarbay ve birkaç askerle birlikte eve Volkan’ın ölüm haberi gelir. Eve geldiğimde tüm halk toplanmış en son gelen ben oldum. Yarbay beni Volkan’ın tabur konutanıyla görüştürdü. Komutan kısa olarak anlatayım Volkan atış alanında atış yaparken tüfeği tutukluk yapıyor önce. Bir üsteğmen tutukluğu giderdikten sonra tekrar atış yaparken iki mermiyi hedefe, 3. mermiyi, 3 veya 5 metre ileriye ileriye atlayarak kendine sıkarak intihar ettiği söylendi. Sonradan çelişkili ifadelerle Volkan’ın ekonomik sebeplerle intihar ettiği ifade edildi. Cenaze bize getirilip teslim edildikten sonra otopsi yapıldı. Cenaze yıkanırken çektiğim fotoğraflar ve kamera kaydı, oğlumu tanıdım kadarıyla intihar edebileceğine kesinlikle ihtimal vermiyorum. Fakar etmiş ise bu kadar kısa zamanda bunu ölüme götürecek nedenlerin altında ciddi sebepler yatıyor. Özellikle oğlumun ölümünün Ramazan orucunda olması beni özellikle düşündürüyor. Çünkü ben alevi Kürt kökkenli ve sol görüşlü bir aileye mensubum. Volkan’da böyle bir kültürden gelen bir genç olduğu için ölüdrüldüyse, intihar ettiyse de birinci nedeni kimliği, kişliği, düşüncesidir. Volkan haksızlığa boyun eğmeyen onurlu, yürekli, dik duruşlu, özel hayatı bol başarılarla dolu mert bir evladımızdır.
Volkan’ın ölümünden sonra iki defa birliğine gittim. Zamanla öğrendiklerim ve gördüklerim, özellikle otopsi 8 ay sürdü, henüz bir bilgi yok olsa bile kendi insiyatiflerinde çıkacak bir rapordur.
Özellikle Volkan’ın ölümünden sonra sadece Adana’ya 5 veya 6 tane faili meçhul, ama adı intihar denilen, gerekçeleri bile aynı olan asker cenazeleri geldi. Ama bizi ciddi ciddi düşündürüyor. Ne oluyor bu kışlalarda? Bilmediğimiz şeylerin gerçekleştiğini anlıyoruz yaşadıklarımızla. Hukukun çok ağır işlediğini ve bubun da bilinçli şekilde yapıldığını düşünüyorum. Evlatlarını kaybeden ailelerin halen hukuk mücadelesi vermekten, devletten ve askerden korktuklarını görüyorum.
Devlet bizim devletimiz, bayrak bizim bayrağımız, evlatlar bizim çocuklarımız. Neden ivediyen yetkililer bu olmsuzluklara ivediyen çare bulmuyorlar? Şaşarak veya suçluları koruyarak mı çözüm üretecekler? Bu gidişle artık anneler babalar ölüm dahi olsa evlatlarını namus borcu denen askere göndermeyecekler, gönderseler de gönül rahatlığı ile göndermeyecekler. Bir baba olarak Bülent Ersoy kadar cesur olamadığım için utanıyorum. Veya çocuklarımızın Münevver Karabulut kadar değeri yok mu? Onun bile katili yakalanıp yargılanıyor. Cenaze geldikten sonra hiç bir devler adamı veya komutanlar kapımızı bile çalmadı, bilgi verme gereğinde bile bulunmadılar. Bundan sonra böyle olayların yaşanmaması için ömrümün sonuna kadar hukuki mücadelemi vereceğim. Bu tür olaylar yaşayanlara maddi manevi hiç bir desteğimi esirgemeyeceğim. Volkan’ın adına kurduğum “hizmet evi”nde Volkan’a, insana yakışır hizmetimi vereceğim.
Benim gibi böyle acı kaderi yaşayan dostları, insanları yan yana gelerek daha mantıklı, sistematik mücadele vermek için dernek veya vakıf kurulmasını istiyorum. Ben herşeyimle varım, bu konuda duyarlı davranan insan, aile veya kurumlara teşekkür ediyorum. Vicdani retçileri de yürekten kutluyorum. Evladını yitirmiş bir asker babası olarak vicdani rettimi açıklıyorum. Türkiye’de yaşanan kirli savaşın en kısa zamanda bitirilmesini, insan ölümlerinin hiç kimseye bir fayda sağlamayacağını belirterek bu savaştan nemalanan insan ve kurumları kınıyorum. Onur ve emek mücadelesi veren insanları kutluyor tüm ülke demokrasi, devrim, Kerbela şehitlerini saygıyla anıyorum. Yaşasın tüm halkların kardeşliği, yaşasın emek, demekrasi mücadelesi veren gençlerimiz, işçilerimiz ve halkımız.
Hayri Kamalak

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org