“Kör Olasın Demiyorum, Kör Olma da Gör Beni” – Gökhan Soysal*

Roboski Katliamı’nın üzerinden 6 yıl geçti. Katliam aydınlatılmadı. Kimse yargılanmadı. Bir sürü saçma sapan şeyler söylendi. Savaş coğrafyasına çevrilmiş topraklarda büyüyen çocuklar, savaş uçaklarıyla vuruldular.

Roboski Katliamı’nın üzerinden 6 yıl geçti. Katliam aydınlatılmadı. Kimse yargılanmadı. Bir sürü saçma sapan şeyler söylendi. Savaş coğrafyasına çevrilmiş topraklarda büyüyen çocuklar, savaş uçaklarıyla vuruldular.

Roboski Katliamı’nın üzerinden 6 yıl geçti. Roboski Katliamı’nın ardından “barış aktivisti” olarak kendini adlandıran Yannis Vasilis Yaylalı ve Meral Geylani, Roboski’ye yerleşmişlerdi. Katliamın her yıl dönümünde vicdani ret atölyesi düzenlemeye başladılar. Bu çalışmaları “bazılarını” rahatsız etti. Her adımları bir soruşturma konusu olmaya başladı. Defalarca haklarında “halkı askerlikten soğutma suçu” iddiasıyla davalar açıldı. Ceza aldıkları, beraat ettikleri, yargılamaları devam eden birçok dosya…

Geçen sene bu zamanlarda Yannis Vasilis gözaltındaydı. Defalarca Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkmalarına rağmen mücadelelerinden hiç vazgeçmemeleri sonucunda anlaşılan tutuklanmaları isteniyordu artık. İlk birkaç gün yapılan gözlaltının, duyurusu yapılan vicdani ret atölyesini engellemek için olduğunu düşündük. Ancak 28’ini geçmesine rağmen serbest bırakılmamıştı Yannis. Artık tutuklanmak istendiğine emin olmuştuk. Birkaç gün sonra adli kontrol talebiyle serbest bırakılınca -doğal olarak- şaşırdık.

Ama Nisan ayında Yannis Vasilis tekrar gözaltına alındı. Daha sonra ortaya çıktığı üzere aynı soruşturma kapsamında savcılık, Yannis Vasilis’in tutuklanma talebinin reddedilmesine itiraz etmiş, bunun sonucunda da Yannis tekrar gözaltına alınmıştı. 22 Nisan günü Yannis Vasilis Yaylalı tutuklandı. Önce Şırnak’ta bir hapishaneye ardından hiçbir bağının olmadığı, hiçbir yakınının yaşamadığı Elazığ’daki bir hapishaneye gönderildi. Yannis Vasilis Yaylalı 6 aydır tutuklu. Bir iki avukat görüşmesinden başka hiçbir görüş gerçekleştiremedi.

2 ay önce de Meral Geylani tutuklandı. Sosyal medyadaki bazı fotoğraflarından yola çıkılarak Meral’in örgüt propagandası yaptığı iddia edilmişt. Evinde yapılan aramada haberler için çekilen ve Yannis’e ait olan başka fotoğraflar da bulunarak 2 haftalık gözlatı sürecinin ardından Meral tutuklandı. Evinden silah çıkmayan aksine fotoğraflar ve kitaplar çıkan -hatta örgüt üyesi olduğuna yönelik kanıt olarak gösterilenlerden biri de bir kitap ayracı- Meral, terörist denilerek tutuklandı. Meral hakkında da kimliğinin gizli kaldığını zanneden birisi şikayette bulunmuştu (Şikayette bulunan kişi bu yazıyı okuyor muhtemelen. Geçen günlerde sosyal medyada Meral’e mektup yazılması için paylaştığım adres ve iletişim bilgileri paylaşımımı utanmadan beğenmişti çünkü). Şimdi Meral’in ziyaretçisi sadece bir avukatı. Üstelik Yannis’in askine Meral’in ailesiyle de bir bağı yok. Yani telefon hakkını dahi kullanacak kimsesi yok şu anda.

Roboski Katliamı vurguladığımız üzere yargılanmadı. Usulen bir dava açmayı bile çok gördüler. Kürdistan’da yanlarında 50’ye yakın katırla aynı dilde konuştukları insanlarla kendilerini topla tüfekle ayıran sınırları geçerek alışveriş gerçekleştiren çoğu çocuk 34 kişi, savaş uçaklarıyla katledildi. Üstelik orada katırlarla bu işin yapıldığını askerlerden daha iyi bilen kimse yokken. Üstelik dünyanın hiçbir yerinde terörist bir örgüt olarak adlandırılan bir örgüt göstere göstere böyle toplu halde gitmeyecekken. Üstelik 30 yıldan ber, 40 yıldan beri savaşın sürdüğü bir coğrafyada. Alınan çeşitli istihbaratlardan bahsedildi. Hiçbiri ortaya çıkarılmadı. Çoğu çocuk 34 kişi katledildi. İçlerinde birkaç ay önce zorunlu askerliğini yapıp evine dönen birisi de vardı. 2 ay önce “vatan evladı” olan 20’li yaşlarda bir insan, 2 ay sonra katledilmesinin ardından “vatan haini” olarak ilan edildi.

Katliamın üzerinden 6 yıl geçti. Her hafta perşembe günü Roboskili aileler mezar başında anma düzenliyor. Yannis Vasilis Yaylalı Roboski Katliamı dolayısıyla başladığı ve yarın yıldönümünde bitireceği açlık grevinin 6. gününde. Kendisine tutuklu olduğu soruşturma sonucunda dava açılmasını bekliyor. Meral Geylani Antalya’da hapishanede şubat ayındaki duruşmasını bekliyor.

İsteğimiz ise adalet. Derdimiz adalet. Talebimizse… Talebimiz yok. Bu topraklarda ve her yerde adaletin taleplerle gelmeyeceği açık. Adalet, barışın gelmesiyle mümkün. Barışı sağlayabilirsek yani bir daha kimsenin hele de çocukların savaş uçaklarıyla katledilmesi ihtimalini bitirebilirsek eğer adaletin de gelme şansı olacak.

 

*Gökhan Soysal: Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı

Başlık: Hasan Hüseyin Korkmazgil’in “Acıyı Bal Eyledik” şiirinden

 

Mektuplarınızı bekliyorlar:

Meral Geylani: Antalya L Tipi Ceza İnfaz Kurumu Koğuş A11 Kömürcüler Köyü Kireçli Mevkii Döşemealtı / ANTALYA

Yannis Vasilis Yaylalı: Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Ataşehir Mahallesi Çayırlı Sokak Malatya Yolu 10. Km Merkez / ELAZIĞ

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org