Nedim Arslan

2011 22 Haziran-Nedim Arslan (İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde bir basın açıklaması yaparak vicdani reddini açıkladı.) (Açıklamasını sözlü olarak yaptı)Bir Kürt vatandaşı olarak, savaşın devam ettiği, kardeş kanı dökülen bir ortamda askere gitmemek benim en doğal hakkımdır. Sekiz yaşındayken zorunlu göçle İstanbul’a geldim ailemle. Hatırlıyorum, bombalar altında birçok masal dinledim, heran bombalar üzerime gelecek korkusuyla yaşıyordum.

2011 22 Haziran-Nedim Arslan (İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde bir basın açıklaması yaparak vicdani reddini açıkladı.)

(Açıklamasını sözlü olarak yaptı)Bir Kürt vatandaşı olarak, savaşın devam ettiği, kardeş kanı dökülen bir ortamda askere gitmemek benim en doğal hakkımdır. Sekiz yaşındayken zorunlu göçle İstanbul’a geldim ailemle. Hatırlıyorum, bombalar altında birçok masal dinledim, heran bombalar üzerime gelecek korkusuyla yaşıyordum.

Özgür iradeye, özgür bir bedene, özgür bir ruha, en önemlisi özgür bir vicdana sahip olmak için vicdani redci olduğumu açıklıyorum. Çok geç kaldım. Ama insanın içinde korkular var başına ne geleceği ile ilgili. Artık o korkular yok. Bugünden itibaren özgür bir ruha sahibim. Korkmadan her yerde söyleyebilecek cesarete sahibim artık.

Bugünden sonra artık yeniden doğmuş bir insan gibiyim. Özgür bir vicdana sahibim. Tüm savaş karşıtlarını vicdani redci olmaya davet ediyorum.

Yıllardır halkımızdan alınan vergilerin yarısı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) gidiyor. Kendi paramızla kendi kardeşlerimizi vuruyoruz. Bu yüzden savaşı istemiyorum. Askere de gitmiyorum.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org