Nergiz Solmaz

2013 09 Mart-Nergiz Solmaz (8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Ankara’daki mitingde Vicdani Reddini açıkladı.)   Vicdani reddimi açıklıyorum çünkü, Bir bebeği asker, erk sahibi yapan, doğmadan düşmanını belirleyen, Bir erkeği “vatan borcu” diyerek zorla ölüme yollayan, Bir kadının görevini “ vatana millete hayırlı evlatlar yetiştirmek” olarak adledip kadını savaşın görünmeyen öznesi yapıp kokuşmuş bir kutsallıkla

2013 09 Mart-Nergiz Solmaz (8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Ankara’daki mitingde Vicdani Reddini açıkladı.)

 

Vicdani reddimi açıklıyorum çünkü,
Bir bebeği asker, erk sahibi yapan, doğmadan düşmanını belirleyen,
Bir erkeği “vatan borcu” diyerek zorla ölüme yollayan,
Bir kadının görevini “ vatana millete hayırlı evlatlar yetiştirmek” olarak adledip kadını savaşın görünmeyen öznesi yapıp kokuşmuş bir kutsallıkla hiçleştiren militarist sistemin ta kendisidir. Doğduğumuz andan itibaren zihnimize nakşedilen bu milliyetçi, seksist, ataerkil düzenin değerlerini tekrar tekrar üreten militarizmi reddediyorum.

Hayır!

Ne bir erkeğin borcudur ölmek ne de kadınların vazifesidir ölüme hizmet etmek!

İktidarın kendi varlığını sürdürmek, milliyetçillikle pompalayıp dinle hipnotize etmeye çalışarak daha çok kan akıtıp, can bulmak için uydurduğu yalanlara inanmıyorum!

Yaşamlarımızı hedef alıp militarize eden, şiddeti meşru hale getiren bu sistemin içinde yer almayacağım.

Ve evet ben bir kadınım. Ellerim devletlerin vatan millet diyerek meşrulaştırıp akıttığı kirli kana bulaşmayacak, rahmim kanla beslenen militarist sisteme kurban vermeyecektir. Ve bir çocuk doğacaksa eğer gelecekten barış çalanlara ve faşizme inat, sınırsız, özgür bir dünya için mücadele edecek ve öyle yaşayacaktır!

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org