Özgür Bircan

2009 27 Ekim-Özgür Bircan-(Bağlı olduğu Samsun-Bafra Askerlik Şubesi’ne mektup yolladı. 30 Ekim’de, İsrail Konsolosluğu önündeki eylemde tekrar açıkladı)   Ben, 13.11.1979 İstanbul doğumlu Özgür Bircan, şahsıma dayatılan askerlik hizmetini yerine getirmeyi reddediyorum. Gelecek nesillerin utançla hatırlayacağı unsurlar olan, kamusal bir otoritenin bireyler üzerinde, onların ahlaki değerlerini hiçe sayarak zor kullanması, bireyleri itaate zorlaması, ölmeyi ve

2009 27 Ekim-Özgür Bircan-(Bağlı olduğu Samsun-Bafra Askerlik Şubesi’ne mektup yolladı. 30 Ekim’de, İsrail Konsolosluğu önündeki eylemde tekrar açıkladı)

 

Ben, 13.11.1979 İstanbul doğumlu Özgür Bircan, şahsıma dayatılan askerlik hizmetini yerine getirmeyi reddediyorum.
Gelecek nesillerin utançla hatırlayacağı unsurlar olan, kamusal bir otoritenin bireyler üzerinde, onların ahlaki değerlerini hiçe sayarak zor kullanması, bireyleri itaate zorlaması, ölmeyi ve öldürmeyi teşvik etmesi gibi gayriahlâkî tutumların bir parçası olmamayı insanlığım adına bir borç addediyorum. Doğmuş olduğum ülkenin özgün şartlarının, şahsımda bu nevi bir hissiyatın tezahür etmesine katkıda bulunmuş olması muhtemel olmakla birlikte, aynı zorunluluğa başka bir ülkede tabi tutulmuş olsaydım da kararım aynı olacaktı. Zira tektip kıyafet giymeyi, emir almayı ve vermeyi, silah kullanmayı öğrenmek zorunda olmayı, gerektiğinde bu ‘bilgi’yi hayatımda hiç görmediğim ve tanımadığım insanlar üzerinde tatbik etmeyi ve devletin ideal vatandaş yetiştirme kurumlarından birinin bir parçası olmayı, insanın kendi kendisine ihaneti ve şahsım bazında bir ahlaksızlık olarak görüyorum. Tüm bu saikler çerçevesinde, özgür bir birey olarak temel bir insani hak olan vicdani red hakkımı kullandığımı ve hiçbir koşul altında askerlik yapmayacağımı beyan ederim.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org