Reyhan Arslan

2011 15 Mayıs-Reyhan Arslan (15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde reddini açıkladı) Ben Artvin Borçka’lı bir gürcü kadınıyım. Ana dilim gürcüce. Bir sınır köyünde yaşıyor ve köyümden baktığımda sınırın öteki tarafını görebiliyorum. Sınırın arkasında bizimle aynı dili konuşan insanlar var. Sınırın her iki yanında İki ayrı devlete ait askerler tüm gün tüm gece sınırda kendi topraklarını

2011 15 Mayıs-Reyhan Arslan (15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde reddini açıkladı)

Ben Artvin Borçka’lı bir gürcü kadınıyım. Ana dilim gürcüce. Bir sınır köyünde yaşıyor ve köyümden baktığımda sınırın öteki tarafını görebiliyorum. Sınırın arkasında bizimle aynı dili konuşan insanlar var. Sınırın her iki yanında İki ayrı devlete ait askerler tüm gün tüm gece sınırda kendi topraklarını bekliyorlar. Aynı dili konuşsalar da konuşmasalar da sınırların ayırdığı insanlar birbirlerine düşman değildirler. İnsanları düşman eden devletler ve onların militarist anlayışlarıdır. Ben anti-militarist ve anarşist bir kadın olarak sınırlara, askerlere, savaşlara, devletlere karşı olduğum için bu görevi ve bu kurumu reddediyorum. Ben iktidar ve mülkiyetin olmadığı, sınırsız, sınıfsız, paylaşma ve dayanışmayla dolu özgür bir dünya hayal ediyorum.

Hayatlarımız çalınmadan hayallerimiz buluşmalı.

Me var Artvin- Borçka’dan kartulikalbatoni Reyhan Aslan’i. Çemi deda ena Kartuli enaa. Sazğvar gverd ert sopelşi vtsxovrop da rom gavxedav sazğvar ikit, çem enis metkveleb vxedav. Sazğvaris ikit aketidan ortav saxemtsipos carebi, dila sağam tviton kvekanas udganan. Erti ena konden arkonden sazğvaris gakopili xalxi ertmanetis mtveri arari. Adamianis mtveroba miss saxemtsipos militarizuli politikaa. Me erti antimilitaristi da anarşisti kalobit, sazğreb, careb, omeb da saxemstsipoebze mopirdapiri var da amitom, caris movaleobas ukugdebelivar. Me xelisuplebis da sakutreobis ukopneli,usazğvaro,uklaso, natsiloba da damkmarebis arsebuli tavisupali kvekanas otsneba makvs.

Tsxovreba udovkargveli şevaxvedrot otsnebi!

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org