Savda’nın 318 davasına erteleme

Vicdani retçi Halil Savda’nın “halkı askerlikten soğutmak” suçundan yargılandığı davanın, “3. Yargı Paketi” kapsamında ertelenmesine karar verildi.

Vicdani retçi Halil Savda’nın “halkı askerlikten soğutmak” suçundan yargılandığı davanın, “3. Yargı Paketi” kapsamında ertelenmesine karar verildi.

Savda hakkında, “halkı askerlikten soğutmak” suçundan verilen 6 ay hapis cezasının, Yargıtay 9. Ceza Dairesince bozulmasının ardından Ankara 10. Asliye Ceza Mahkemesi davayı yeniden gördü.

Bozma ilamının kabul edilmesinden sonra Savda’nın avukatı Suna Coşkun, müvekkilinin beraatini talep etti.

Hakim İbrahim Ekdemir, Savda hakkındaki davada, “3. Yargı Paketi” olarak bilinen 6352 sayılı Kanun uyarınca kovuşturmanın ertelenmesine karar verdi.

Savda’nın da arasında bulunduğu 19 kişi hakkında, 6 Ocak 2010’da Ankara Yüksel Caddesi’nde “vicdani ret” eylemine katıldıkları gerekçesiyle “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na aykırılık”, “suçu ve suçluyu övme” ve “halkı askerlikten soğutma” gibi suçlardan dava açılmıştı.

Savda ile 2 sanık, “halkı askerlikten soğuttukları” gerekçesiyle 6’şar ay hapis cezasına mahkum edilirken, Savda dışındakilere verilen cezaların hükmünün açıklanması geri bırakılmıştı.

Cumhuriyet savcısı, davada verdiği esas hakkındaki görüşünde, bütün sanıkların üzerlerine atılı suçlardan beraatlerini talep etmişti.

Hüküm de Savda’nın avukatının yanı sıra savcı tarafından temyiz edilmişti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise “3. Yargı Paketi”nin düşünce açıklama yöntemleriyle işlenen suçlarda davaların ertelenmesine imkan tanıyan hükmünün değerlendirilmesi için kararı bozmuştu.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org