Selinay Hazal Erişen

2012 15 Mayıs-Selinay Hazal Erişen (15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde reddini açıkladı) Reddimdir. Din, dil, ırk, fizik veya manevi olarak hiçbir insan bir diğerinden üstün değildir. Dünya üzerinde var olan ve var olmuş bütün canlıları kendimle eşit görüyorum. Hepimiz aynı doğadan aynı ırktan çoğalarak meydana geldik. Ama biz insanlığı da doğayı da kirli zihinlerimizle yok

2012 15 Mayıs-Selinay Hazal Erişen (15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde reddini açıkladı)

Reddimdir.
Din, dil, ırk, fizik veya manevi olarak hiçbir insan bir diğerinden üstün değildir. Dünya üzerinde var olan ve var olmuş bütün canlıları kendimle eşit görüyorum. Hepimiz aynı doğadan aynı ırktan çoğalarak meydana geldik. Ama biz insanlığı da doğayı da kirli zihinlerimizle yok ediyoruz.
Medeniyetlerin varoluşundan beri milyonlarca insan egoların yönettiği savaşlarda haksızca katledildi. İnsanlığın hür iradeleri hiçe sayılarak, zorla, korkutularak askere alınanlar, devletin kirli oyunları adına öldürmeye mecbur bırakılıyor. Askerliği erkekleşmiş gibi gösteren devlet kültürü vatan borcu adı altında silahlandırmayı sürdürüyor.
İnsanlığı hiçe sayıp milliyetçi duygularla çizilen sınırlar ve bu sınırlar için yapılan savaşlar her gün çocuk, kadın, suçlu, suçsuz demeden birçok insanın ölümüne sahip oluyor. Sınırlar insanları bölemeyeceği gibi ölmeye ve öldürmeye değmeyecek kadar teorik ve ırkçı oluşumlardır.
İnsanların savaşlarla ölmediği, çocukların hakkettiği yaşama sahip olmaları ve militarizmin barınamayacağı bir dünya için vatansızlığı ve vicdani reddimi açıklıyorum.
Selinay Hazal Erişen

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org