Umman Deniz Karabay

2011 21 Kasım-Umman Deniz Karabay (İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan basın açıklamasında vicdani reddini açıkladı) VİCDANİ VE TOTAL REDDİMDİR Özgür irademi, aklımı ve vicdani tüm haklarımı kullanarak dünyayı teslim almaya çalışan kapitalist düzeni ve onun tüm alt sistemlerini, militarizmi, militarist düşünce ve her türlü yansımasını reddediyorum. Din, dil, ırk, cinsiyet ayırmaksızın, haysiyetimle ve Allah’tan

2011 21 Kasım-Umman Deniz Karabay (İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan basın açıklamasında vicdani reddini açıkladı)

VİCDANİ VE TOTAL REDDİMDİR

Özgür irademi, aklımı ve vicdani tüm haklarımı kullanarak dünyayı teslim almaya çalışan kapitalist düzeni ve onun tüm alt sistemlerini, militarizmi, militarist düşünce ve her türlü yansımasını reddediyorum. Din, dil, ırk, cinsiyet ayırmaksızın, haysiyetimle ve Allah’tan başkasına baş eğmeden yaşamayı ilke edindim. Bana ve benim gibi olan tüm dünya halklarına, insanlığa karşı duran, tehdit altına almaya çalışan baskıcı, sömürgeci tüm felsefi, psikolojik, ekonomik, politik, hukuk ve dini yaklaşımları da reddediyorum. Bu surette savaşa, silaha, silahlanmaya, orduya hayır diyorum.

Ben bir insanım. Bir insanı öldüremem. Öldürülmesine seyirci kalamam ve buna hizmet edemem. Yaşam döngüsünde var olan, varlığını sürdürmekte olan bir başka canlının yok edilmesine, doğanın talan edilmesine, kültürel ve ahlaki çöküntülerle basamak yaratılmasına ve bunlara sebep olan her şeye son nefesime kadar karşı çıkacağım.
Yukarıdakileri takiben, bir kadın olarak bu dünyaya eli silah tutan, gözlerini ve ruhunu şiddet bürümüş, erklik duygusuyla özünü kaybetmiş çocuklar doğurmadığımı açıklıyor ve doğurmayacağımı da bildiriyorum.
Evrensel birlik, dirlik ve barış için, insan olmanın tüm güzelliğini ve erdemlerini hak ederek, özgürce taşıyabilmek için vicdani ve total reddimi ilan ediyor, bütün retçilerle dayanışma içinde kalacağıma söz veriyorum.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org