Vicdani Retçi Av. Gökhan Soysal’ın Bireysel Başvurusu, “Anayasal Önemi Yok” Denilerek Reddedildi

Vicdani Retçi Av. Gökhan Soysal kendisi hakkında hukuka uygun bir şekilde kesinleşen idari para cezası olmadan ödeme emri gönderildiği için iptal istemiyle dava açmış ve bu dava reddedilmişti. Konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıyan Soysal’ın başvurusu “anayasal önem taşımadığı gerekçesiyle” kabul edilemez bulundu.

Vicdani retçi Av. Gökhan Soysal’a askere gitmediği için iki ayrı idari para cezası verilmiş ve idari para cezası tebliğ edilmeden yani itiraz hakkı tanınmadan vergi dairesince ödeme emri gönderilmişti.

Ödeme emirlerinin iptali istemiyle iki ayrı dava açan Soysal’ın açtığı davalardan birisinin reddedilmesi üzerine diğer davada aynı hakim tarafından karar verileceği için Soysal reddi hakim talebinde bulunmuştu. Reddi hakim talep edilen dosya hakimi değişmiş ve dosyaya bakan yeni hakim davanın kabulüne karar vererek ödeme emirlerinden bir tanesini iptal etmişti.

İptal edilmeyen ödeme emri hakkındaki karar istinaf sınırının altında kaldığı için kesinleşmiş, Soysal’ın Danıştay’a itirazı da reddedilmişti.

Bunun üzerine vicdani retçi Av. Gökhan Soysal, avukatı Ferat Çağıl aracılığıyla Mayıs 2022’de Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunarak itiraz hakkı kendisine verilmeden ödeme emri gönderildiği için adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini, vicdani retçi olmasına rağmen idari para cezasının verildiği için vicdani ret hakkının ihlal edildiğini, vicdani retçi olduğu için kendisine ayrımcılık yapıldığını ve para cezası nedeniyle banka hesabına bloke konulduğu için mülkiyet hakkının ihlal edildiğini belirtmişti.

Başvuruyu hakkında Anayasa Mahkemesi “anayasal açıdan önem taşımayan ve başvurucunun önemli bir zarara uğramadığı” gerekçesiyle vicdani retçi Av. Gökhan Soysal’ın bireysel başvurusunun “anayasal ve kişisel önemden yoksun olması nedeniyle kabul edilemez” olduğuna karar verdi. Kararın altında üye hakimler İrfan Fidan ve Muhterem İnce’nin imzası var.

Kararı değerlendiren Av. Gökhan Soysal, kendisinin birçok vicdani retçi için bireysel başvuru yaptığını, bunların birçoğunun idari para cezasına itiraza ilişkin olduğunu belirterek esasen kendi durumunun müvekkillerden çok büyük bir farkı olmadığını belirtti. Kendi başvurusunun “anayasal önem taşımadığı gerekçesiyle” reddedilmesinin bu nedenle özel bir sebebi olduğunu düşündüğünü belirtti.

Vicdani retçi Av. Gökhan Soysal, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapmaya hazırlandıklarını sözlerine ekledi.

Siz de vicdani retçi ya da zorunlu askerlik yükümlüsü olmanız sebebiyle kısıtlamalara, hak ihlallerine ve yargılamalara maruz kalıyorsanız linkte yer alan formu doldurarak mevcut durumunuzu bize bildirebilirsiniz.

bit.ly/3hzGF78

Öldürmeyi reddetmek bir suç değildir!
#vicdanirethaktır

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org