Vicdani retçi Ergün Zülal’e ‘halkı askerlikten soğutma’ ve ‘Başbakan’a hakaret’ davası açıldı

Milli Savunma Bakanlığı’nın şikayeti üzerine, vicdani retçi Ergün ZÜLAL’e, ‘internet yoluyla halkı askerlikten soğutma’ ve ‘e-posta yoluyla bir kamu görevlisi olan Başbakan R. T. Erdoğan’a hakaret’ iddialarıyla dava açıldı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın şikayeti üzerine, vicdani retçi Ergün ZÜLAL’e, ‘internet yoluyla halkı askerlikten soğutma’ ve ‘e-posta yoluyla bir kamu görevlisi olan Başbakan R. T. Erdoğan’a hakaret’ iddialarıyla dava açıldı.

Vicdani reddini açıkladığı metni, Genelkurmay Başkanlığı, Elazığ Askerlik Şubesi ve Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne yollayan Ergün Zülal, ayrıca başbakana hitaben yazdığı epostasında “Kendimi ihbar ediyorum. Katil Recep Tayyip Erdoğan’ın ordusuna katılmayı reddediyorum” dediği için, Milli Savunma Bakanlığı’nın şikayeti üzerine  “kamu görevindeki Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçu” ile dava açıldı.

Mağdur olarak “TC.nin 61.inci başbakanı Recep Tayyip Erdoğan”ın belirtildiği iddianamede, bu mektupların www.savaskarsitlari.org’da yayınlanması da örnek gösterilip, “suçun maddi unsuru oluşmuştur” iddiasıyla Ergün Zülal’in TCK madde 318/1-2 (halkı askerlikten soğutma) ve madde 125/1-2-3a ile cezalandırılması istendi.

Savcılık tarafından Ergün Zülal’e gönderilen iddianamede, ret açıklamasının www.savaskarsitlari.org sitesinde yayınlanmasının, “halkı askerlikten soğutmaya yönelik teşvik ve telkin niteliğinde ibareler kullanıldığı, beyanların kişisellikten çok, inanç, terörle mücadele ve siyasi nitelikte ele alındığı ve bu amaçla kurulmuş internet sitesinde yer almasıyla sonuç doğurabilecek etkinlikte olduğu,” görüşüne yer veriliyor.

“ASKERLİK: VATANDAŞLIĞIN ZORUNLU GEREĞİ”

İddianamede “vatandaşlığın zorunlu gereği olan ve vatana sadakat borcunun bir parçasını oluşturan askerlik hizmetinin her Türk Vatandaşı tarafından yapılarak, vatanın düşman güçler ve teröre karşı korunması bakımından şart olduğu” ifadelerine yer veriliyor ve  Ergün Zülal’in ret açıklamasının, “askerlik hizmetine yönelik duyguyu tahrip etmek veya zayıflatmak maksadıyla yapılan bu fillerin ülke savunmasında ciddi zarar tehlikesi oluşturduğu” iddiasına yer veriliyor.

“ERGÜN ZÜLAL HALKI ASKERLİKTEN SOĞUTTU”

İddianameye göre  ret açıklamasında kullanılan ifadeler “salt tenkit veya eleştiri ile ağır eleştiri sınırlarını aşar nitelikte”.

Açıklamanın www.savaskarsitlari.org sitesinde yer almasıyla ilgi olarak da “Halkı askerlikten soğutmak eyleminin herkese açık internet sitesinde işlenmesi ile yayın ve aleniyet unsurunun gerçekleştiği,” görüşüne yer verilmiş ve  Ergün Zülal’in Türk Ceza yasasının 318/1-2, 125/1-2-3a maddeleri ile cezalandırılması istenmiş.

“Kirli savaşın içerisindeki can pazarına ve kan gölüne ‘yem’ olmamak için reddediyorum.”

Vicdani reddini açıkladığı metni Genelkurmay Başkanlığı, Elazığ Askerlik Şubesi ve Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne yollayan Ergün Zülal, www.savaskarsitlari.org sitesinde de yayınlanan vicdani ret açıklamasında  “33 yılı aşkın süredir KÜRT-TÜRK savaşının sürmesini, etnik kimliğimin yok sayılmasını ALEVİLİK inancımın devletçe baskıyla unutturulmaya, silinmeye hatta yok sayılmaya çalışılmasını protesto ediyorum. Eğitim zahiyatı ve intihar süsü verilerek yaşamını yitiren askerlerin genellikle KÜRT aslıllı olmalarının tesadüf olduğunu düşünmüyorum. ŞIRNAK’ın ULUDERE İlçesine bağlı ORTASUN köyünde kaçakçılık yapan insanlara F-16 savaş uçaklarının kimyasal bomba atması sonucu 16-20 yaşları arasındaki 37 KÜRT vatandaşın katledilmesi bu çirkin siyasetin en açık örneğidir. Ve bunun gibi sayısız örnek mevcuttur. Vatandaşlık bağımın ayrılmaz bir parçası olan yurttaşlık ruhumu ve inancımı; Devlete olan güvenimi bu olaylar üzerine yitirdim. Bütün bunlar neticesinde; birey olarak, tamamen kendi öz ve hür irademle kirli savaşın içerisindeki can pazarına ve kan gölüne ‘yem’ olmamak için Vatani Görev saydığınız zorunlu ASKERLİK VAZİFESİNİ yapmak istemiyorum ve “VİCDANİ RET” hakkımı kullanıyorum.” diyordu.

 

Milli Savunma Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ergün Zülal’e gönderilen iddianame:

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org