vicdaniret.org’a Soruşturma

VR-DER’in resmi internet sitesi vicdaniret.org’un alan adının üzerine kayıtlı olduğu Furkan Çelik, bugün(10 Ocak Perşembe) dernek avukatı Gökhan Soysal ile birlikte İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu’na giderek, kendisine açılan soruşturma kapsamında ifade verdi.

Vicdani Ret Derneği (VR-DER)’nin resmi internet sitesi vicdaniret.org ve sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar sebebiyle, dernek üyelerimizden vicdani retçi Furkan Çelik’e, “askerlik vazifesinin yerine getirilmemesi yönünde provokatif unsurlar içeren birçok paylaşımda bulunduğu” şeklinde ceza kanunlarında yer almayan bir suçlama yapmak iddiasıyla soruşturma açıldı.

vicdaniret.org’un alan adının üzerine kayıtlı olduğu Furkan Çelik, bugün(10 Ocak Perşembe) dernek avukatı Gökhan Soysal ile birlikte İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu’na giderek, kendisine açılan soruşturma kapsamında ifade verdi.

Çelik’in ifadesinin ardından avukat Gökhan Soysal, vicdaniret.org internet sitesinde yer alan haberlerin herhangi bir suç unsuru taşımadığını belirterek soruşturma hakkında takipsizlik kararı verilmesi gerektiğini belirtti.

Vicdani retçilere yönelik baskı, soruşturma ve davaların son dönemde giderek arttığına tanıklık ederken; bir kez daha yineliyoruz:

Öldürmeyi reddetmek bir insan hakkıdır!

Barış mücadelesi yargılanamaz!

Vicdani Ret Derneği (VR-DER)

**

Vicdani Ret Derneği’ne Soruşturma

Vicdani Ret Derneği’nin resmi internet hesabının domain sahibi Furkan Çelik, sekiz haber nedeniyle “Askerlik vazifesini yerine getirmemeye yönelik provokatif paylaşımlar” yapmak suçlamasıyla savcılığa ifade verdi.

Vicdani Ret Derneği’nin (VR-DER) resmi internet sitesi vicdaniret.org ve sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Domain sahibi Furkan Çelik ve VR-DER Eşbaşkanı avukat Gökhan Soysal, dün savcılıkta ifade verdiler.

Toplam sekiz haberden soruşturma başlatıldığı bilgisini veren avukat Soysal, yöneltilen tek suçlamanın “Askerlik vazifesini yerine getirmemeye yönelik provokatif paylaşımlar” olduğunu söyledi.

Avukat Soysal süreci bianet’e şöyle anlattı:

“Suç değil, anayasal hak”

“Siber Suçlarla Mücadele Bürosu bizim bakaya suçlamasıyla yargılanan bir vicdani retçiyle ilgili hazırladığımız bir habere denk gelmiş. O haberde askerlik vazifesini yerine getirmemek amaçlı provokatif paylaşımlar yaptığımızı düşünmüşler.

“vicdaniret.org’un domain sahibini araştırmışlar ve Furkan Çelik’e ulaşmışlar.

“Şimdi dosya Emniyet’ten savcılığa geldi. Savcılık da dosyada herhangi bir işlem yapmadan Furkan Çelik’i ifadeye çağırdı.

“Dün savcılık ifadesine gittik. Toplam sekiz haberden soruşturma başlatıldı. Ancak suçlama net olarak belli değil. Bildiğimiz tek suçlama askerlik vazifesini yerine getirmemeye yönelik provokatif paylaşımlar.

“Furkan Çelik domain’i derneğin kuruluş aşamasında aldığını, sayfanın da sosyal medya hesaplarının da yönetiminin derneğe ait olduğunu, paylaşımları kendisinin yapmadığını söyledi.

“Ben de söz konusu paylaşımlarda suç unsuru olmadığını ifade ettim. Türkiye aleyhine AİHM’in vicdani ret kararlarını hatırlattım.

“Askerlik vazifesini yerine getirmemeye yönelik paylaşım yapmanın bir suç değil, anayasal hak olduğunu söyledim.”

Vicdani Ret Derneği hakkında

15 Mayıs 2013’te Dünya Vicdani Retçiler gününde kuruldu.

Dernek Facebook sayfalarında kuruluş amacını “Vicdani retçilerin dayanışmasını sağlamak ve vicdani reddi yaygınlaştırmak” olarak açıklıyor.

Bugüne kadar yaptığı çalışmalarla vicdani ret hakkının daha duyulur olmasına katkı sağlayan Dernek, vicdani retçilerin karşılaştıkları hukuki zorluklara karşı retçilere destek sağlıyor.

15 Mayıs Dünya Vicdani retçiler Günü, 15 Mayıs 1995’te Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun vicdani ret hakkını tanımasının ardından kutlanmaya başlandı.
(EKN)

Kaynak: Bianet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org