Zana Aksu

İHD Diyarbakır Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında vicdani reddini açıkladı

BASINA VE KAMOYUNA

Demokratik özgür, ekolojik bir dünya için vicdani retçiyim. Vicdani retçiyim …

Merhaba adım zana doğduğum günden bu yana tüm hayatım Kürdistan da yaşanan savaşın içinde geçti. Çocukluğumu yaşamam gereken yaşta hep savaşı yaşayan bir’ erkek adam’oluverdim. Militarizm 7 yaşında hayatıma soktular.
7 yaşımdan itibaren Her sabah asker gibi sıraya sokulup, anlamının bilincinde olmadığım sözler söyletilirdi. Varlığımın kabul edilmediği bir yerde varlığımı başkasına armağan ederdim. Mutlu olmam için Türk olmam gerektiğini söylediler. Ortaokula geldiğimde beden eğitimi derslerinde askerler gibi üçerli beşerli sıraya sokulup uygun adım yürütülmeye başladım. Bilmediğim bir dili zorla devlettin memurları tarafından cennetten çıktığını iddia eden sopalarla öğretiler. Her ne hikmetse benim bildiğim dil bilinmeyen dil oldu. Devletin meşru olmayan fakat hukuki olan dili bilinen bir dil oldu. Bir Kürt olarak yaşamaya çalışan yaşam hakkını savunan ve bunun mücadelesini veren biri olarak; Gençliği, tekçi, milliyetçi, ayrımcı, cinsiyetçi eğitim sistemine ve eşitsizliği derinleştiren sınav sistemine terk eden; işsizliğe ve ucuz işgücü sömürüsüne mahkûm kılan politikalara karşı, siyasete aktif katılımlarının ve temsiliyetlerinin önündeki tüm engellerin kaldırılması, herkese parasız, eşit, demokratik, bilimsel ve anadilde eğitimin sağlanması konusunda mücadele ettiğim için cezaevine atıldım okulumdan uzaklaştırıldım. Vicdani retçi olmamın diğer gerekçeleri şunlardır: Kürtlere karşı sürdürülen inkâr ve imha politikasının sonucu olarak son 30 seneden beri yaşanan savaşta 50 bin insan öldü, yaklaşık 300 milyar dolar para harcandı, binlerce köy boşaltılıp, milyonlarca insan göçe zorlandı. Metropole göç ettirilen insanlar devletin baskısına maruz kaldı. On binlerce faili meçhul cinayet işlendi ve kayıpların akıbetleri hala belirsiz. Yüzlerce kadın savaşın mağduru oldu. Yüzlerce kadın devletin güvenlik güçleri tarafından tecavüze uğradı. Binlerce anne çocuklarını yitirdi. Kürdistan coğrafyasında ormanlar yakıldı, doğa büyük tahribata uğradı. Bu yetmedi devlet güvenlik gerekçeleriyle yüzlerce barajla bölgenin ekolojisini alt üst etti. Devlet yüzlerce çocuğa, “örgüt adına eylem yapmak”tan, “polise taş atmaktan” yaşlarından büyük hapis cezaları verdiler. Savaşın coğrafyasında kazma vurulan her yerden kemikler çıkıyor. Ve anneler artık çocuklarına değil, onların kemiklerine kavuştukları için seviniyorlar.
Hayatımızın her alanını kaplamış militarist ve dolayısıyla erkek-egemen, cinsiyetçi, hiyerarşik, otoriter bir dünyada yaşamak istemiyorum. Başka bir dünyanın mümkünlüğünü sorguladığımda, bu dünyanın var olacağı gerçeğiyle yüzleştim. Vicdani ret hakkımı kullanmaya karar verdim. Başka bir dünyanın var olması mümkündür. Militarizmin ortadan kaldırılması mümkündür. Buna inandığım için, ölmenin-öldürmenin kutsandığı hiçbir yapıda yer almayacağım.
Dünyadaki hiç bir savaşa katılmayacağım kimsenin askeri olmayacağım. Kişilik ve karakterimin silah, şiddet, askerlik ve savaş gibi argümanların bir parçası olamayacağını belirtmek istiyorum
Elime silah almayacağım evet askerlik benim ruh sağlığımı bozuyor hiç tanımadığım insanları savaşta vur diyorlar ne için devletin kendi çıkarını ve daha fazla para kazanmasını sağlamak için. Ben askerlik yapmayacağım, reddediyorum.
Ben düşünen bir insanım. Toplumumun, ülkemin, halklarımızın buradaki bütün renklerin farklılıkların bu militer potada eritilmesine karşı olmanın ülkenin esas yararına olduğunu düşünüyor, savunuyorum. Bu nedenle başta askerlik kurumu olmak üzere militarist kurum ve zihniyetin ve onun diğer yerlerdeki uzantılarının toplumumuzun gelişiminin önünde engel olduğunu görüyor, onların eğitimini, şiarlarını, zihniyetini, elbiselerini reddediyor, bireyin ve toplumumuzun farklı olanla farklılıklarıyla barış içinde birlikte yaşamasının zeminini dinamitlemeye çalışan bütün her şeyi reddediyorum
Yaşam hakkını kutsadığım için
Demokratik özgür, ekolojik bir dünya için,
Erkek egemen anlayışın yok olması için
Toplumsal cinsiyet eşitliği için
LBGT bireylerin özgürlüğü için
Halkların barışı için
Kapitalizmin nesnesi olmamak için
Annelerin bir daha ağlamaması için
Pratik, somut adımlarla barışı desteklemek için
VİCDANİ RETÇİYİM,VİCDANİ RETÇİYİM…..

ZANA AKSU

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org