AB: ‘Harekatı durdurun’ yoksa güvenli bölge için bizden para beklemeyin

Dünyadan ne gibi tepkiler geldi…

09.10.2019
Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik hava ayağını başlattığı Barış Pınarı Harekatı ile ilgili Avrupa Birliği’nden (AB) ilk açıklamayı, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker yaptı.

Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Ankara’ya itidalli davranma ve Suriye’deki Barış Pınarı Harekatını durdurma çağrısı yaptı.

‘GÜVENLİK KAYGILARINI ANLIYORUZ’

Juncker “Türkiye’nin Suriye sınırında anlamamız gereken güvenlik kaygıları var. Ancak Türkiye ve diğer aktörlere itidal çağrısında bulunuyoruz. Plan, sözde bir güvenli bölge oluşturulmasını da içeriyorsa, AB’den hiçbir şekilde maliyetini üstlenmesini beklemeyin” dedi.

Kaynak: Sputnik

**

AB üyesi 28 ülkeden ortak açıklama: Türkiye operasyona son vermeli, güvenli bölge için maddi yardım sağlanmayacak

09.10.2019
Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülke tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü operasyona son verilmesi çağrısında bulunuldu.

Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde sığınmacılar için güvenli bölge oluşturma planlarını reddederek, bununla ilgili bir maddi yardımda bulunmayacaklarını vurguladı.
Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülke tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü operasyona son verilmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “AB Türkiye’ye tek taraflı askeri operasyonunu sonlandırması çağrısında bulunmaktadır. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin tasarladığı sözde güvenli bölgenin sığınmacıların dönüşü için gerekli uluslararası kriterleri karşılaması ihtimal dahilinde değildir. AB, yerel nüfusun haklarının gözardı edildiği bölgelerde istikrarın ya da kalkınmanın sağlanması için yardım sağlamayacaktır.”

Kaynak: Sputnik

**

McGurk: Israrlarımıza rağmen Türkiye IŞİD’e Tel Abyad kapısını kapatmayı reddetti, İncirlik’i kullanmamıza izin vermedi – Artı Gerçek


**

Rusya: “Diğer yandan Kürt nüfusun çıkarları da dikkate alınmalı. Bu kişiler zaten çok acı çekiyor ve düzenleme getirilmemiş bir statüdeler, bu da gerilimi ciddi bir şekilde tırmandırıyor. Bu sorunları es geçmeyip, lider devletlerle görüşme masasına oturup çözmeliyiz”. – Sputnik

**

Trump: NATO üyesi Türkiye Suriye’yi işgal etti, bunu onaylamıyoruz – Sputnik

**

Fransa: Türkiye’nin Suriye’ye saldırısı durmak zorunda – Sputnik

**

‘Türkiye’nin saldırısı kabul edilemez ‘ diyen Mısır, Arap Birliği’ni toplantıya çağırdı – Sputnik

**

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye kınama – Sputnik

**

Lübnan’dan Türkiye’ye ‘saldırganlığa son ver’ çağrısı – Sputnik

**

Trump: Suriye’deki Kürt nüfusunu ortadan kaldırırsa Türkiye’nin ekonomisini mahvederim – Sputnik

**

BAE: Türkiye’nin Suriye’ye operasyonu şiddetle kınıyoruz – Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org