ABD’nin İHA saldırılarına ‘onlar böcek değil’ tepkisi

Pakistan’ın Khyber Pukhtoonkhwa bölgesinde yani İHA’ların en yoğun olduğu bölgede başlayan projede, Temel Haklar Vakfı desteği ile bir araya gelen sanatçıların hazırladığı İHA kurbanlarının dev portreleri, bölgede yaşayanlar tarafından yere havadan görülecek şekilde yerleştiriliyor.

08/04/2014 18:40
ABD’nin İHA saldırılarının yarattığı insanlık dramı #NotABugSplat projesi ile anlatılıyor

ABD ’de Obama hükümeti bu yıl İHA saldırılarına sıkı bir kontrol getireceği sözü verse de İHA programları halen büyük bir gizlilik içinde yürütülüyor. İHA saldırıları devam ederken, geçtiğimiz Aralık ayında Dış İlişkiler Konseyi (CFR) sadece 2013 yılında 253 kişinin İHA saldırıları sonucu öldürüldüğünü söyledi.

Pakistanlı, ABD’li ve Fransız sanatçıların oluşturduğu ortak bir sanat hareketi ise yeni bir proje başlattı. #NotABugSplat,” projesi bu kayıpların birer rakam değil gerçek insanlar olduğunun hatırlanması ve yetkililerin İHA saldırılarının sonucunda hayatını kaybedenlerin yüzlerini görmelerini sağlamak adına başlatılan bir proje.

Proje, askeri argoda kullanılan ve İHA saldırısına verilen ‘bugsplat’ yani ‘böcek ezmek’ teriminden yola çıkarak #NotABugSplat olarak isimlendirilmiş. Pakistan’ın Khyber Pukhtoonkhwa bölgesinde yani İHA’ların en yoğun olduğu bölgede başlayan projede, Temel Haklar Vakfı desteği ile bir araya gelen sanatçıların hazırladığı İHA kurbanlarının dev portreleri, bölgede yaşayanlar tarafından yere havadan görülecek şekilde yerleştiriliyor.

Grup bu enstalasyonlardan onlarca yaparak farkındalığı arttırmayı ve İHA operasyonlarını yürüten yetkilileri İHA operasyonlarının gerçek boyutlarını açıklamaya teşvik etmeyi amaçlıyor. (Dipnot.tv)

radikal.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org