Adem Zekioğlu

15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde reddini açıkladı.

Vicdani ret açıklıyorum

*Zorunlu askerlik en temel insan hakkı olan yaşam hakkını ihlal etmektedir. Askere gidersem can güvenliğimin garantisini kim verebilir bana… Askerde eğitim zayiatı, kaza kurşunu ile ölmek istemiyorum… Askerde piskolojisi bozulan ve yıllarca tedavi gören insanlar var… Askerde küfür, dayak ve hakaret gibi muamelerle karşılaşmayacağımın garantisini kim verebilir bana..

*Şartların eşit olmadığı bir ülkede zorunlu askerlik adı altında bu görevi red ediyorum..
Bir grubun (burjuvanın, bürokratların) parasıyla yani bedelli yaparak bir grubun yani (yoksulların) ise zorunlu olarak yaptığı askerlik anlamsızdır ve cariliği yoktur.

*Bedelli askerlik çözüm değil; bedelli askerlik zorunlu askerliğe mukabil ödediğiniz haraçtır kan parasıdır… Bedelli askerlikle zorunlu askerliği finanse ediyorsunuz. benim devlete verebileceğim binlerce liram yok..

*militarizmini ve milliyetçiliği esas alan yani tek tip insan olma projesi olan “Zorunlu bir askerlik”; siyasi görüşüme ve etnik kimliğime taban tabana tezattır.

*Ben devletle herhangi bir halkın veya grubun mücadelesinde savaşın tarafı olmak zorunda değilim. Devlet veya hükümet yasalarla böyle bir şeyi dayatmaya hakkı yok..

*Ben ülkenin dörtbir yanından toplama kıtalarla askerlikle alakası olmayan insanlardan biri olmayı red ediyorum.

*2017 şubat verilerine göre TSK’daki askeri personel toplamı 359 bin 273 olarak açıklanırken, zorla asker yaptırılan gençler ve halklara karşı silahlanmaya ayırdığınız milyon dolarları neden dünya barışı için, eğitim için yoksullar için ayırmıyorsunuz…

*Ben agnostik, anti- milliyetçi SINIFSIZ VE SINIRSIZ bir dünyayaya inanan insan olarak Türk -islamcı olan TSK gibi bir kurumda askerlik yapmayı red ediyorum…

*2011’den beri Suriyede kirli savaşata, ÖSO benzeri cihatçı çetelerle hareket eden bir ordunun mensubu olmayı red ediyorum.

*Ben emperyalist politikalarınızın bir piyonu olmayı red ediyorum.

*Ben itaat etmeyi emir almayı sizin için birilerini öldürmeyi red ediyorum.

*hür irademi herhangi bir otoriteye ipotek etmeyi red ediyorum.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org