Agit: Doğu Ukrayna’da Son İki Ayda En Az 250 Sivil Öldürüldü

Lugansk bölgesinde bulunan hastanelerden edinilen bilgilere göre, Haziran ve Temmuz aylarında 250 kişi öldü. Bu rakama Kent dışında yaşamlarını kaybedenler ya da çatışma alanında yaşamını yitiren asker ya da milis güçler dahil değil.

20 Temmuz 2014 02:11 CİHAN
Ukrayna’da iç çatışmaların sürdüğü Donetsk bölgesinde Malezya’ya ait yolcu uçağının düşürülmesi ve 298 kişinin hayatını kaybetmesi ile ilgili incelemeler sürerken, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) özel misyonu yeni bir rapor açıkladı.

Ukrayna’da iç çatışmaların sürdüğü Donetsk bölgesinde Malezya’ya ait yolcu uçağının düşürülmesi ve 298 kişinin hayatını kaybetmesi ile ilgili incelemeler sürerken, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) özel misyonu yeni bir rapor açıkladı. Buna göre doğu Ukrayna Lugansk bölgesinde son iki ayda çıkan çatışmalarda en az 250 sivil hayatını kaybetti ve 850’den fazla sivil de yaralandı.

Lugansk bölgesinde bulunan hastanelerden edinilen bilgilere göre, Haziran ve Temmuz aylarında 250 kişi öldü. Bu rakama Kent dışında yaşamlarını kaybedenler ya da çatışma alanında yaşamını yitiren asker ya da milis güçler dahil değil.

Donetsk ve Lugansk bölgelerinde tansiyonun giderek arttığına değinilen raporda, gözlemcilerin bir hava topunun düştüğü eve gittikleri, yerde bir vatandaşın cansız bedeni ile karşılaştıkları bilgisi yer aldı. Cumartesi akşam saatlerinde siren sesleri sıklıkla çalınırken, Cuma günü yapılan saldırılarda 15 kişi öldü ve 50’den fazla sivil de yaralandı.

Tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti yetkilileri ile barış müzakerelerinde bulunmayı reddeden Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, milis güçlerin uluslararası kurumlarda terörist kabul edilmesi için çalışmalara başladı. İşledikleri suçlar nedeniyle uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini savunan Poroşenko’ya göre Malezya Havayolları’na ait uçağı da milis güçler düşürdü.

Poroşenko 1 Temmuz’da ateşkesi sona erdirerek bölgeye yeniden operasyon başlatmış, Slavyansk ve Kramatorsk kentlerinde kontrolü ele geçirmişti. Ordu birlikleri Donetsk ve Lugansk’da milis güçlere karşı üstünlük sağlayabilmek için yoğun operasyonlarını sürdürüyor.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı çatışmalarda 478 sivilin öldüğünü ve 1400 kişinin de yaralandığını açıklamıştı. Ukrayna’ya göre Rusya’ya göç eden sivillerin sayısı 110 bini buldu. BM’ye göre halen çatışma bölgelerinde 4,5 milyon sivil yaşam mücadelesi veriyor.

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org