Almanya Eğitim Bakanı okullarda askerlerin sivil savunma uygulamaları yapmasını istedi

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sebebiyle ülkeyi ve ordusunu olası bir savaşa hazırlamaya çalışan Almanya’da, öğrencilerin de savaş ve krizlere hazırlanması tartışması başladı.

Almanya’da okullarda sivil savunma dersi tartışması

Almanya Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, okullarda sivil savunma uygulamaları yapılmasını istedi. Ana muhalefet, öğretmenler sendikası ve veli birliğinden eleştiri geldi.

20 Mart Çarşamba – Yunus Ülger
ALMANYA – Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sebebiyle ülkeyi ve ordusunu olası bir savaşa hazırlamaya çalışan Almanya’da, öğrencilerin de savaş ve krizlere hazırlanması tartışması başladı. Hür Demokrat Partili (FDP) Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, öğrencilerin savaş, kriz ve doğal felaketlere hazırlanmasını istedi, okullarda bir tür milli güvenlik dersi önerdi. Funke Medya Grubu’na konuşan Watzinger, ordu mensuplarının okullarda öğrencilerle sivil savunma uygulamaları yapmasını istedi.
Öneriye en sert tepki ana muhalefet Hıristiyan Demokrat Birlik’ten (CDU) geldi. Federal Hükümet’in büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) farklı tepkiler yükselirken, öğretmenler sendikası ile veliler birliği öneriye karşı çıktı. Öğretmenler Birliği ise destek verdi.

‘ÇOCUKLARA VE GENÇLERE KORKU SALMAYALIM’
CDU Federal Başkan Yardımcısı ve Schleswig Holstein Eyaleti Eğitim Bakanı Karin Prien, okullarda sivil savunma uygulaması önerisine karşı çıktı. Prien, “Halka, özellikle de çocuklara ve gençlere korku salmanın bir gereği yok. Ülkenin güvenliğini sağlamak federal hükümetin görevi” diye konuştu. CDU’lu Saksonya Kültür Bakanı Christian Piwarz da okullarda sivil savunma uygulamalarına ihtiyaç olmadığını söyledi. Bakan, “Çağımızın çatışmalarını ve krizlerini okullara taşımayalım” görüşünü ifade etti.

Bild gazetesine konuşan CDU’nun eğitim politikaları sözcüsü Thomas Jarzombeck de “Her dört çocuktan biri doğru dürüst okuma yazma bilmiyor. Çocukları savaşa hazırlamak yerine derslerinde başarılı olmalarını sağlayalım” diyerek öneriye karşı çıktı.

Rheinland Pfalz Eyaleti’nin SPD’li Eğitim Bakanı Stefanie Hubig de sivil savunma dersi önerisine karşı çıktı, bu öneriye bir anlam veremediğini söyledi. Bakan, 2007 yılından beri eyalette okullarda kriz durumlarında neler yapılacağının konu edildiğini, kriz takımları kurulduğunu, bu ekiplerin uygulamalar yaptığını bildirdi.

‘BANA DOĞU ALMANYA YILLARIMI HATIRLATTI’
Sol Parti’den (Die Linke) ayrılıp Sahra Wagenknecht Birliği (BSW) adıyla parti kuran Sahra Wagenknecht de okullarda sivil savunma uygulamaları önerisini ‘korkunç’ olarak niteledi.

Welt televizyon kanalına konuşan Wagenknecht, “Ülkemiz savaşa hazırlanıyor. Rusya ile bir savaşta hiçbirimiz hayatta kalamayız. Bunu önlemek için her şeyi yapmalıyız” dedi. Çocukluğu ve gençliği eski Doğu Almanya’da geçen Wagenknecht, önerinin kendisine öğrencilik yıllarında okullarda yaptıkları askeri tatbikatları hatırlattığını söyledi.

ÖĞRETMEN VE VELİLERDEN FARKLI TEPKİLER
Alman İkinci Televiyonu’na (ZDF) konuşan Almanya Veliler Birliği Başkan yardımcısı Claudia Koch da öneri karşısında şaşırdıklarını söyledi. Bu konuda kendilerinden ve eyalet eğitim bakanlarından görüş alınmadığını belirten Koch, “Derslerin içeriğini belirleme eyaletlerin ve eğitimcilerin yetkisinde. Bu öneri uygulanacak olursa biz kesin olarak karşı çıkarız. Sivil savunma uygulamalarının muhatabı çocuklar değil” görüşünü ifade etti.

Öğretmenler Sendikası (VBE) da öneriye karşı görüş bildirirken, Öğretmenler Birliği’nden destek geldi. Bild gazetesine konuşan Birlik Başkanı Stefan Düll, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının askeri tehdit konusunda yeni bir ‘bilinç’ oluşturduğunu söyledi. Düll, bakandan önerisini somutlaştırmasını beklediklerini belirtti.

‘ÖĞRENCİLERE KRİZLERE HAZIRLAMALIYIZ’
Eyalet Eğitim Bakanları Konseyi Başkanı ve Saarland Eyaleti Eğitim Bakanı SPD’li Christine Streichert, okullarda sivil savunma uygulanması önerisine destek verdi. Öğrencilerin krizlere, savaşlara, salgınlara ve doğal felaketlere hazırlanması gerektiğini ifade etti, “Onları daha sağlıklı, daha cesur ve daha özgüvenli yapmamız gerek” dedi.

Kaynak: Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org