Almanya’da savaşa karşı düzenlenen Paskalya yürüyüşlerine binlerce kişi katıldı

Almanya’da geleneksel olarak 1960’lı yıllardan bu yana savaşa ve silahlanmaya karşı düzenlenen Paskalya yürüyüşlerine bu yıl da binlerce kişi katıldı.

Almanya’da Paskalya gösterilerinde savaşa hayır mesajı

Almanya’da Paskalya yürüyüşlerine binlerce kişi katıldı. Gösterilerde “savaşa hayır” mesajı öne çıktı.

08 Nisan 2023
Almanya’da geleneksel olarak 1960’lı yıllardan bu yana savaşa ve silahlanmaya karşı düzenlenen Paskalya yürüyüşlerine bu yıl da binlerce kişi katıldı.

Perşembe günü başlayan ve pazartesi gününe kadar devam edecek yürüyüşler toplam 120 kentte yapılıyor. Eylemlerde bu yıl da asıl olarak Ukrayna’da devam eden savaş ve Almanya’nın silahlanmaya ayırdığı 100 milyar avroluk özel fona gösterilen tepkiler öne çıktı.

Hessen eyaletinde bulunan Kassel’de yapılan gösteriye 1500 kişi katıldı. 3 binden fazla savaş karşıtının katıldığı Stuttgart’ta ise üzerinde Almanca, Rusça, İngilizce, Ukraynaca “Savaşa Hayır” pankartı açıldı. Yapılan konuşmalarda savaşın bitmesi için taraflar müzakereye çağrıldı. Eylemde ayrıca nükleer silah tehlikesine karşı da mesajlar verildi.

Stuttgart’ta eylem

“SAVAŞA HAYIR” PANKARTI
Münih’te Marienplatz’da yapılan miting ve ardından yapılan yürüyüşte ise “Ateş etme yerine müzakere”, “Silahlanma yerine silahsızlanma” dövizleri ve “Savaşa hayır” pankartları açıldı. Münih’teki eyleme de 1500 kişi katıldı. Aynı gün Mannheim’de 300, Ulm’da 500, Bielefel’de ise 750 kişinin katıldığı barış gösterileri düzenledi. Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki geleneksel Paskalya yürüyüşü ise Duisburg’dan başladı. Göstericiler daha sonra eyalet başkenti Düsseldorf’a doğru harekete geçtiler. Aynı şekilde Köln’de de Heumark’ta yapılan gösterinin ardından eylemciler trenlerle Düsseldorf’a gitti. Burada yapılan gösteride savaşa ve silahlanmaya karşı konuşmalar yapıldı. Alman Sendikalar Birliği (DGB) öncülüğünde yapılan mitingde Sol Parti Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Alev Demirel de savaşa ve silahlanmaya karşı bir konuşma yaptı.

EYLEM PAZARTESİ GÜNÜ DEVAM EDECEK
Eylem pazar günü Essen ve Bochum, pazartesi günü ise Dortmund’da devam edecek. Hannover’de cumartesi günü yapılan eyleme ise 1500 kişi katıldı. Eylemde bir konuşma yapan Protestan Kilisesi eski Başkanı Margot Käßmann, Almanya’nın Ukrayna’ya ağır silahlar vermesini eleştirerek, savaşın bitirilmesi için derhal müzakerelere başlanması çağrısında bulundu. Almanya Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonuna (DİDF) bağlı dernekler bulundukları kentlerde pankart ve bayraklarıyla eylemlerde yer aldı. (KölnEVRENSEL)

Kaynak: Evrensel

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org