Alparslan Kaya

2013 30 Ekim-Alparslan Kaya (VR-DER’in İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında vicdani reddini açıkladı)   29 yaşında, İstanbul doğumlu bir Türk genciyim. Büyüklerimin tahakkümünden kurtulup ”ben” olduğum günden beri de Türk oluşum ile asla gurur duymadım. Kürt, Ermeni, Yahudi, Alman veya Fransız’da olsam bu değişmezdi. Türk oluşum ile övünmem kendimi kandırmaktan başka bir şey

2013 30 Ekim-Alparslan Kaya (VR-DER’in İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında vicdani reddini açıkladı)

 

29 yaşında, İstanbul doğumlu bir Türk genciyim. Büyüklerimin tahakkümünden kurtulup ”ben” olduğum günden beri de Türk oluşum ile asla gurur duymadım. Kürt, Ermeni, Yahudi, Alman veya Fransız’da olsam bu değişmezdi. Türk oluşum ile övünmem kendimi kandırmaktan başka bir şey olamazdı. Bu benim bir başarım, bir yeteneğim değildi. Bir Enternasyonalist olarak Milliyetçiliğin toplumların en büyük hastalığı olduğunu düşünüyorum. Reddimin birçok nedeni var. Bunlardan bazılarını şimdi okuyacağım.

Asıl katillerin, hırsızların, bölücülerin devletler olduğuna inanıyorum ve hiçbir devletin pis işlerinin temizlikçisi olmayacağımı bilmelerini istiyorum.

Bu yaşamı bana onlar vermedi. Yaşamım sonuna kadar benimdir. Kimsenin onun üzerinde planlar yapmasına izin vermem. Vatan borcu safsatasını duymaktan bıktım artık. Kimseye bir borcum yok. Kuralları bana uymayan bir oyunu oynamayı reddedmek hakkımdır. Askerlik oyunu bana göre değil ve oynamak istemiyorum.

Toprağın kutsallığına inanmıyorum. Toprak için öldürme fikrini kabul etmiyorum. Öldürmek kolaydır, yaşatmak zor. Kutsal olan bir şey var ise o da yaşama hakkıdır. Tüm canlıların yaşama hakkına saygı duyma zorunluluğumuz vardır.

Üslubu ile söylenmeyen her şeyi yapmayı reddettim bu zamana dek. Bu bundan sonra da böyle olmaya devam edecek. Yaratıcıya inanan biri olarak onun emirlerine uymaya bile zorlanmaz iken insanlar kim oluyorlar da bana emirler yağdırmaya kalkıyorlar.

Okul üniforması giymedim. Kravat takmadım. Üniforma giymeyi gerektiren işlerde bile çalışmadım. Üniformanın her türlüsüne karşıyım. Bütün bunları yapamamış birine askeri üniforma giydirmeye kalkmanın adına söylenecek çok şey var.

Vicdanımın sesine kulak tıkamayan biri olarak sesleniyorum sizlere. Lütfen duyun beni. Üniformanızı giymeyeceğim! Hizaya gelmeyeceğim! Emirlerinize uymayacağım!

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org