Aselsan’dan TSK’ya ‘akıllı’ telsiz

Özellikleriyle dikkat çeken telsizler uygulamalarıyla akıllı telefonları aratmıyor. Sesin yanı sıra veri transferine de olanak sağlayan yeni nesil telsizlerle telefon aranabiliyor, gelen telefon aramalarına cevap verilebiliyor.

TSK’ya akıllı telsiz

Türk Silahlı Kuvvetlerinde “yeni nesil” telsizler kullanılmaya başlandı. Aselsan tarafından üretilen cihazlarla sesin yanı sıra veri transferi yapılıyor, telefon numaraları aranıyor, kısa mesaj gönderiliyor ve telsizler GPS cihazı gibi kullanılıyor.

AA | 01 ŞUBAT 2014, 11:33

“Aselsan 4900 ATLAS Sayısal Haritalı El Telsizi”, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki birçok birliğine gönderildi. Buradaki birliklerde kullanılmaya başlayan telsizlerin kısa süre içinde diğer birliklere de dağıtılması planlanıyor.

Özellikleriyle dikkat çeken telsizler uygulamalarıyla akıllı telefonları aratmıyor. Sesin yanı sıra veri transferine de olanak sağlayan yeni nesil telsizlerle telefon aranabiliyor, gelen telefon aramalarına cevap verilebiliyor. Her telsizin kendine ait özel kodlar bulunuyor.

Gelişmiş kriptolama teknikleriyle güvenliğin üst düzeyde tutulduğu telsizler, kritik görevlere yönelik olarak entegre GPS haritası, veri uygulama araçları çok modlu, çok bantlı ve çok sistemli çalışan yeni nesil bir ürün olma özelliği taşıyor.

Telsizlerde cep telefonlarında olduğu gibi zil sesi seçme, mesaj tonu belirleme gibi özellikler de bulunuyor.

Ödüllü telsiz

Türk Elektronik Sanayileri Derneğince (TESİD) 2012’de Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri kapsamında büyük firma dalında yenilikçi ürün ödülünü de alan Aselsan 4900 Atlas Sayısal Haritalı El Telsizinde , kullanıcı yerini haritada görebiliyor, nerede olduğunu bilgisi de aynı telsiz üzerinden merkeze iletiliyor. Böylece el telsizi olan devriyelerin de merkezden yerlerini, pozisyonlarını izlemek mümkün hale geliyor.

Geniş LCD ekranı bulunan telsizler yüksek kapasiteli bataryalarıyla uzun süre hizmet verebiliyor. Gelişmiş kriptolama teknikleri sayesinde güvenli iletişimi de sağlayan telsizlerde VHF ve UHF olmak üzere iki ayrı frekans bandı bulunuyor, cihaz tek cihazla her iki bantta da haberleşme imkanı sağlıyor.

Gürültü bastırma özelliği sayesinde, gürültülü ortamlarda da kullanıma uygun yeni nesil telsiz Jandarma Genel Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile kuvvet komutanlıklarında kullanıma alındı.

ABD, Suudi Arabistan, Pakistan ve Sri Lanka’nın da olduğu çok sayıda ülkeye telsiz satan Aselsan’ın yeni ürününün uluslararası pazarda etkin rol oynaması bekleniyor.

Kaynak: yenisafak.com.tr

Daha fazla bilgi için:

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org