Asya Elmas

2013 27 Aralık-Asya Elmas(Boğaziçi Üniversitesi’ndeki etkinlikte vicdani reddini açıkladı)   REDDEDİYORUM Ben asya elmas, Kürdistanlı trans bir kadınım. 1981 mardin Kızıltepe doğumluyum 90’lı yıllarda o yoğun savaş döneminde ailemle beraber gaziantep’e göç ettik. 2000 yılından beri istanbulda trans kadın kimliğimle yaşıyorum. Trans kadın kimliğimle yaşadığımdan beri devletin her türlü aşağılayıcı ayrımcı dışlayıcı sömürücü tutumuna maruz

2013 27 Aralık-Asya Elmas(Boğaziçi Üniversitesi’ndeki etkinlikte vicdani reddini açıkladı)

 

REDDEDİYORUM
Ben asya elmas, Kürdistanlı trans bir kadınım. 1981 mardin Kızıltepe doğumluyum 90’lı yıllarda o yoğun savaş döneminde ailemle beraber gaziantep’e göç ettik. 2000 yılından beri istanbulda trans kadın kimliğimle yaşıyorum. Trans kadın kimliğimle yaşadığımdan beri devletin her türlü aşağılayıcı ayrımcı dışlayıcı sömürücü tutumuna maruz kaldım. Ayrıca Polisler ve jandarmaların taciz hakaret dalga geçme aşağılama hor görme ve fiziksel saldırılarına maruz kaldım.
Devlet bizi hasta, sapık , çürük ilan edip gerek devletin yasama , yürütme ve yargı organları kendi yaptıkları açıklamalarda gerek ulusal medyada bizi birer terörist gibi yansıtmaları toplumun gözünde aşağılık bir mahlukat olarak gösterdiğinden bizi bu ülkenin birer vatandaşı olarak görmediğinden her fırsatta sosyal ve toplumsal alanda dışlanıp yok sayılıyoruz. Başımıza olay geldiğinde devletin yargısı bizi hep suçlu gösteriyor , yargı sisteminin eril bir yapıya sahip olması bizler üzerinde psikolojik ve fiziksel çöküntüye sebep oluyor. Bu erk, eril ve militar güce hizmet etmeyeceğimi ve sadece çürük alarak evde oturmayacağımı 2001 yılında kavram olarak vicdani reddin ne olduğunu bilmesem de askere gitmek istemediğimi bir trans kadın ve kürt olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine askerlik yapmamak için rapor aldım fakat bugün vicdani reddimi açıklamamın nedeni bilinçli ve politik bir tercihtir.
Böyle bir günde vicdani reddimi açıklamamın sebebi insan, hayvan ve doğa katliamı yapan bu militar gücün 28 Aralık 2011 de 34 can ve diğer canları katletmesi katillerin hala yargılanmaması gizlenmesi ve yargı dosyasının askeri mahkemede olması bu katliamı yapan TSK’nın hava kuvvetleridir. Bu sebeple bu kurumun askeri olmayacağıma ve her zaman vicdanımla hareket edeceğime söz veriyorum.
ASYA ELMAS

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org