BM, 19 Ocak’ta süresi dolacak olan OHAL’in uzatılmamasını istedi

“Sivil topluma yönelik baskılar, özellikle de gazeteciler, insan hakları savunucuları, avukatlar, hukukçular, akademisyenler ve çalışanlara yönelik baskılar bizi derinden endişelendirmektedir.”

BM: OHAL uzatılmasın

18 Ocak 2018
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Özel Raportörleri, ortak açıklama yayımlayarak, 19 Ocak’ta süresi dolacak olan OHAL’in uzatılmaması çağrısı yaptı.

Raportörler, Türk yetkililere endişelerini ve OHAL’in kalıcı hale getirilmemesi yönündeki taleplerini bildirdiklerini duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM) düşünce ve ifade özgürlüğü raportörü David Kaye, terörle mücadele esnasında insan haklarının korunması ve geliştirilmesi raportörü Fionnuala D. Ní Aoláin, sebepleri ve sonuçlarını içeren çağdaş kölelik şekilleri raportörü Urmila Bhoola, yargısız ve keyfi infazlar raportörü Agnes Callamard, insan hakları savunucularının durumuyla ilgili raportör Michel Forst, hakimlerin ve avukatların bağımsızlığına ilişkin raportör Diego Garcia-Sayan, keyfi gözaltına alma çalışma grubu raportörü José Antonio Guevara Bermúdez, güvenli içme suyu ve sanitasyon için insan hakları raportörü Léo Heller, işkence ve diğer zalimane, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele veya ceza raportörü Nils Melzer, din veya inanç özgürlüğü raportörü Ahmed Shaheed ile demokratik ve adil bir uluslararası düzenin teşvikine ilişkin bağımsız uzman Alfred de Zayas, 19 Ocak’ta süresi dolacak olan ancak hükümetin uzatılması kararı aldığı OHAL’e ilişkin ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL’in 5 kez uzatılması ve Cumhurbaşkanının yetkilerini genişleten anayasa değişikliğine dikkat çekildi. Şu ana kadar 22 Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) çıkarıldığına vurgu yapılan açıklamada, 8 Ocak’ta hükümetin bitecek olan OHAL’i tekrar uzatacağını açıkladığı hatırlatıldı. BM raportörleri, OHAL’in uzatılmasının insan haklarının etkili bir biçimde korunması yönünde önemli zorluklar yarattığını söyledi.

Sözleşmelere aykırı

Darbe girişiminden bu yana hükümetin insan hakları kapsamına giren meselelerde yükümlülüklerinin aksine birçok uygulamaya gittiğini belirten raportörler, “Sivil topluma yönelik baskılar, özellikle de gazeteciler, insan hakları savunucuları, avukatlar, hukukçular, akademisyenler ve çalışanlara yönelik baskılar bizi derinden endişelendirmektedir. Bütün bunlar Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere ve yine Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırıdır ve orantısızdır” dedi.

OHAL koşullarında bile

OHAL’in acil durumlar için kullanılabileceğini ama bunun yürüyüş, inanç, ifade ve düşünce özgürlüğü, sivil toplum kuruluşlarında çalışma hakkını ortadan kaldırmaya ve kısıtlamaya gidemeyeceğini ifade eden raportörler, OHAL koşullarında bile Türkiye’nin insan hakları alanındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğine dair 2016 yılında bağımsız uzmanlar tarafından açıklanan deklerasyonu hatırlattı.

İki gazeteci için verilen karar

Anayasa Mahkemesi’nin 11 Ocak’ta iki gazetecinin serbest bırakılması yönündeki kararını memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan raportörler, ancak yerel mahkemenin bu kararı uygulamak istememesinin kendilerini endişelendirdiğini kaydetti. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının ifade özgürlüğünü kullanan onlarca gazeteci için emsal bir karar olmasını umduklarını belirten raportörler, endişelerini ve beklentilerini en üst düzey hükümet yetkilileriyle de paylaştıklarını aktardı. Raportörler, Türk yetkililere endişelerini ve OHAL’in kalıcı hale getirilmemesi yönündeki taleplerini de bildirdiklerini de ekledi. MA/CENEVRE

Kaynak: YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

**

MGK, OHAL’in uzatılması için tavsiye kararı aldı – Demokrat Haber

**

HRW: Türkiye’de medya, aktivistler, muhalefet hedef alınıyor – BBC

**

ABD’li Senatör Basse, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin sınırlarındaki savaşı ve başarısız darbe girişimini, kontrolunu siyasi yaşamın tümüne genişletmek ve yoğunlaştırmak için kullandı” dedi. – Cumhuriyet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org