BM’den İsrail’e sert tepki: “İşgal ile barış arasında bir seçim yap”

Ban Ki Moon, “baskı altında tutulan halkların işgalciliğe karşı tepki göstermesi insanın doğasında vardır. İsrail’in Batı Şeria’daki uygulamaları, Filistin devletinin varlığını sürdürmesini, Filistin halkının onurlu olarak yaşamasını tehlikeye atmaktadır” dedi.

BM’den İsrail’e sert tepki

27 Ocak 2016 09:06
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İsrail’in Filistin topraklarında uygulamakta olduğu yerleşim faaliyetlerini sürdürmesinin Filistin halkı ve uluslararası topluma hakaret olduğunu belirtti ve bu faaliyetlerin hemen durdurulması gerektiğini söyledi.

Ban Ki Moon, BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen oturumda “Yarım yüzyılı bulan işgal altında, Filistinlilerin uğradığı ruhsal gerilim giderek artıyor. Her ne kadar bazen nefret ve aşırılığa varan davranışlara yol açsa da, baskı altında tutulan halkların işgalciliğe karşı tepki göstermesi insanın doğasında vardır. İsrail’in Batı Şeria’daki uygulamaları, Filistin devletinin varlığını sürdürmesini, Filistin halkının onurlu olarak yaşamasını tehlikeye atmaktadır” dedi. BM Genel Sekreteri, Filistinlilerin de kendi aralarındaki bölünmüşlüklere son vermeleri gerektiğinin altını çizdi ve Gazze ile Batı Şeria’yı yeniden birleştirmenin büyük öneme sahip olduğunu belirtti.

Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansour da, İsrail’in işgal ile barış arasında bir seçim yapması gerektiğini söyledi. İsrail hükümetlerinin, işgalci ve sömürgeci politikalardan vazgeçmediğini belirten Mansour, “Uluslararası müdahale olmadan bu durumun değiştirilemeyeceği ortada” diye konuştu.

İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon ise, İsrail’in kapsamlı ve kalıcı bir barış istediğini savunarak, “Filistinliler sorumluluklarını yerine getirmeden taviz verilmesini istiyorlar. Onlara taviz verilmesi, kendilerini tartışma masasından daha da uzaklaştıracak” dedi.
(DHA)

http://www.taraf.com.tr/bmden-israile-sert-tepki/

**

Netanyahu: “BM teröre arka çıkıyor”

27 Ocak 2016 09:14
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in illegal olarak yeni yerleşim birimleri inşa etmesinin ‘provokatif bir eylem’ olduğunu belirten Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a sert tepki gösterdi. Netanyahu, Ban’ın sözlerini ‘teröre arka çıkmak’ olarak değerlendirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin ‘Ortadoğu’da Durum’ başlıklı oturumunda BM Genel Sekreteri Ban, İsrail’i illegal şekilde yeni yerleşim birimleri inşa etmekle eleştirdi. Bunu barış sürecini sekteye uğratacak ‘provokatif bir eylem’ olarak niteleyen Ban, ‘işgale karşı insanın doğasında başkaldırı var’ sözlerini kullandı.

Ban’ın sözlerine anında cevap veren Netanyahu, Birleşmiş Milletler’in tarafsızlığını yitirdiğini savundu.

BM Genel Sekreteri’nin sözlerinin terör saldırılarına destek mahiyette olduğunu iddia eden Netanyahu, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin sözleri teröre arka çıkmaktır. Terör için hiçbir gerekçe kabul edilemez.” ifadelerini kullandı. CHA

http://www.taraf.com.tr/netanyahu-bm-terore-arka-cikiyor/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org