BM’den Ukrayna raporu: ‘Rusya savaş suçu işledi’

BM Ukrayna Soruşturma Komisyonu, ‘Rus yetkililerin Ukrayna’nın bazı bölgelerinde uluslararası insan hakları hukuku ihlalleri yaptığını, bunların çoğunun savaş suçu teşkil ettiğini’ söyledi.

17 Mart Cuma 2023
DUVAR – Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, BM Bağımsız Uluslararası Ukrayna Soruşturma Komisyonu’nun Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin hazırladığı son raporu kamuoyu ile paylaştı. Komisyonun 56 yerleşim yeri ziyaret edilerek 348 kadın ve 247 erkekle yapılan röportajlara dayanarak hazırladığı raporda, ‘Rus yetkililerin Ukrayna’nın bazı bölgelerinde çeşitli uluslararası insan hakları hukuk ve insancıl hukuk ihlalleri yaptığını, bunların çoğunun savaş suçu teşkil ettiği’ kaydedildi.

AA’nın aktardığına göre, raporda, ‘Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçları arasında, sivillerin yaşadığı ve enerji altyapılarının bulunduğu alanlara saldırı, kasten öldürme, yasa dışı hapsetme, işkence, tecavüz ile diğer cinsel şiddetler, çocukların yasa dışı nakilleri ve sınır dışı edilmelerin bulunduğu’ bilgisi paylaşıldı.

‘RUSYA MARŞINI HATIRLAYAMADIĞIM İÇİN DAYAK YEDİM’
BM Bağımsız Uluslararası Ukrayna Soruşturma Komisyonu’nun raporu, ‘Rus yetkililerin, kontrolleri altına giren bölgelerde sivilleri veya çatışmaya karışmamış kişileri kasten öldürdüğünü, savaş suçları ve yaşam hakkını ihlal ettiğini, sivilleri hiçe sayarak ve gerekli önlemleri almayarak yerleşim yerlerinde patlayıcı silahlarla saldırılar düzenlediğini’ aktardı.

“Uluslararası insancıl hukuku ihlal eden saldırılar, gelişigüzel ve orantısız gerçekleştirilirken, nüfusun yoğun bulunduğu yerlerde patlayıcı silahların kullanılması sivil kayıpların ana nedenlerinden biri oldu” değerlendirmesinin yapıldığı raporda, ‘Rus silahlı kuvvetleri tarafından kontrol edilen bölgelerde, yaygın bir “yasa dışı hapsetme” modeli oluşturulurken, çok sayıda erkek, kadın ve çocuğun bu şekilde hedef alındığı’ ifade edildi.

‘SUÇLULAR EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALI’
“Ukrayna genelinde ve Rusya’daki özel tesislerde hapsedilenlere, Rus yetkililer tarafından işkence yapıldı” iddiasına da yer verilen BM raporunda, eski bir tutuklunun ifadeleri de paylaşıldı. Buna göre, eski tutuklu, ‘Ukraynaca konuştuğu ve Rusya Federasyonu marşının sözlerini hatırlamadığı gerekçesiyle dayak yediğini’ kaydetti. Raporda, ‘bu işkence modelinin insanlığa karşı suç teşkil edebileceği ve daha fazla soruşturulması gerektiği’ savunuldu.

Babasının Izium bölgesinde Rus silahlı kuvvetleri tarafından infaz edildiğini söyleyen bir kişi, “Masum insanları cezalandırdılar; şimdi suçlular, hala yaşıyorlarsa, en ağır şekilde cezalandırılmalıdır” şeklinde konuştu.

UKRAYNA’NIN İŞLEDİĞİ İHLALLER DE RAPORDA YER ALDI
Hayatta kalanların, kayıplarını ve travmalarını paylaştığı raporda, müfettişlerin yıkım mahalleri, mezarlar, gözaltı ve işkence yerleri ile silah kalıntılarında yaptığı denetimlerin yanı sıra çok sayıda belge ve rapora da başvuruldu.

Ukrayna silahlı kuvvetleri tarafından işlenen az sayıda ihlalin de belgelendiği raporda, bunlar arasında ayrım gözetmeyen saldırılar ve Rus savaş esirlerinin vurulması, yaralanması ve işkence görmesi, savaş suçu olarak nitelendirilen olaylar yer aldı. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org