Canberk Olga

İzmir’de, Dünya Vicdani Retçiler Günü nedeniyle, Halkların Köprüsü Derneği’nde düzenlenen basın toplantısıyla vicdani reddini açıkladı.

TOTAL REDDİMDİR
2014 yılında toplum, aile, ekonomik baskılar sebebiyle askere gitmek zorunda bırakıldım. Askerlik sürecim boyunca, sahte vatan sevgisi, toplumsal erkeklik rolü gibi ilkokuldan beri bizlere öğretilen örnek vatandaş rolünün askerlikle birlikte daha yoğun bir biçimde dayatıldığına tanık oldum. Ayrıca Anarşist olduğum için, askerdeki hiyerarşi ve tahakküm mekanizmalarına uyum sağlayamadığım için, çeşitli cezalara ve psikolojik şiddete maruz kaldım.
Yaşamlarımızı çalan devlet, askerlikle beraber bizi istedikleri doğrultuda harcayabileceği birer piyona çeviriyor. Ve bu yüzden hiç kimsenin bir piyon olmaması için, hiç kimsenin devlet uğruna ölmemesi ve öldürmemesi için, hiç kimsenin askere gitmek zorunda bırakılmaması için, vatandaş olmayı reddediyorum.
Asker olmayı reddediyorum. Örgütlenen toplumsal erkekliği reddediyorum. Sizi, yasalarınızı, pislik akan kurumlarınızı, hukuklar sisteminizi, sistem içi ilişkilerinizi tanımıyorum.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org