Çocuklar da kentlerini savunmak için intikam yemini edip Irak ordusuna katılıyor

IŞİD Bağdat’ın kapılarına dayanmışken, çocuklar radikal İslamcı örgüte karşı intikam yemini edip, kentlerini savunmak için Irak ordusuna katılıyor.

Bağdat’ın Çocuk Askerleri

17 Haziran 2014 Haberler.Com
IŞİD Bağdat’ın kapılarına dayanmışken, çocuklar radikal İslamcı örgüte karşı intikam yemini edip, kentlerini savunmak için Irak ordusuna katılıyor.

Aydın ŞAHİNALP/HABERLER.COM
Türkiye ve dünya kamuoyuna korkunç infazlarıyla damga vuran IŞİD geçtiğimiz salı günü bir gecede Musul’u ele geçirdi. Radikal İslamcı örgüt daha da ileri giderek, Türkiye Musul Başkonsolosluğu’na baskın düzenleyip 49 diplomat ve konsolos çalışanını rehin aldı.

HEDEF BAĞDAT

Örgütün tepe kadrosu,” İlk hedef Bağdat!” diyerek militanlarını Irak’ın başkenti Bağdat’a yönlendirdi. IŞİD militanlarının 1700 Iraklı Şii askerini kamyonlara doldurup topluca kurşuna dizme ve kanlı sokak infazları görüntüleri sosyal medyada paylaşılınca IŞİD’in Bağdat yolu üzerindeki köy ve kasabalarda büyük göç başladı. Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telaferi ele geçiren IŞİD güçleri Bağdat’ın kapısına dayandı.

BOYLARINDAN BÜYÜK SİLAHLI ÇOCUK ASKERLER

IŞİD Irak’ın başkenti Bağdat’a 75 kilometre yaklaşmışken Iraklı gönüllü askerle ellerinde kalaşnikoflarla sokaklarda gövde gösterisi yaptı. Bugün Bağdat ve Irak’ın ikinci büyük kenti Basra’dan gelen fotoğraflarda çocuk askerlerin boylarından büyük otomatik silahlarla slogan atması dikkat çekti.

BAĞDATLI ÇOCUKLAR İNTİKAM YEMİNİ ETTİ

Her köşe başında insanın kanını donduran infaz olaylarının yaşandığı Irak’ta, Bağdatlı ve Basralı çocukların ellerinde ağır silahlarla intikam yemini etmesi mezhep savaşının hızla yayılıp şiddetleneceğinin habercisi gibi. Çocuk askerler kanlarının son damlasına kadar Bağdat’ı savunacaklarını söyledi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin, “Iraklı siviller silahlandırılacak” açıklamasının hemen ardından binlerce kişi orduya gönüllü katılmak için başvurdu.

Yıllardır kan gölüne dönen Irak’ta önümüzdeki günlerde daha fazla kan akacağa benziyor.

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org