Darbecilerin İzlerini Şehirlerimizden Siliyoruz (İmza Kampanyası!)

12 Eylül darbecilerinin isimlerinin verildiği okul, cadde, sokak, yerleşim yerlerinin adlarının değişmesini istiyoruz.

12 Eylül darbesinin hayatta kalan generallerinin yargılandığı davada sona yaklaşılıyor. 27 Aralık’ta mütaala okundu. 21 Şubat 2013 tarihinde karar verilecek. Siyasi iradenin gönülsüz destegi ve toplumsal muhalefetin cılız sahiplenişi ne orandaysa, o ölçüde bir yargılama oluyor. Hukuksal sonucu hep beraber göreceğiz.

Ancak bu sonuç ne olursa olsun, 12 Eylül’ün sonuçlarıyla sadece yasal bir yargılama ile hesaplaşmak yetmez! Çünkü 12 Eylül sadece hukukumuzu çiğneyip kendi hukukunu kurmakla kalmadı, hayatlarımızın, belleklerimizin ve geleceklerimizin üzerinden de geçti.

Sivil siyasetin önünü tamamen açabilmek için, biz 12 Eylül’den zarar gören tüm yurttaşlar bütün kesimlerle birlikte darbeyle hayatın her alanında hesaplaşmayı adım adım örmeyi ve derinleştirmeyi amaçlıyoruz. Yüzleşeceğiz, hesaplaşacağız, hatırlayacağız, unutmayacağız.

Bunun ilk adımı olarak, darbecilerin 12 Eylül sonrası kalıcılaşmak için kendi isimlerini verdikleri okul, cadde, sokak, mahalle ve yerleşim yerleri gibi yer adları başta olmak üzere, bıraktıkları tüm izlerin silinmesini, yaşamlarımızdan çıkmasını istiyoruz.

Bu yerlere ya eski isimlerinin, ya da 12 Eylül ve hukukunun devam ettiği sonraki yıllarda yitirdiğimiz insanların isimlerinin verilmesini istiyoruz.

Toplumsal belleğimizden darbenin kirli izlerini sileceğiz.

Darbeyle Yüzleşme ve Toplumsal Belleğimizi Onarma Girişimi

Behçet Aysan ailesi, Doğan Öz ailesi, Erdoğan Yazgan kardeşi Sabire Yazgan Serin, Hasan Ocak ailesi, Hrant Dink ailesi, İlhan Erdost ailesi,Metin Göktepe ailesi, Metin Altıok ailesi, Musa Anter ailesi, Nesimi Çimen ailesi, Onat Kutlar ailesi, Orhan Keskin ablası İpek Gür, Ramazan Yukarıgöz ailesi Yılmaz Yukarıgöz, Sabit Torun ablası Elif Torun, Süleyman Cihan ağabeyi Ahmet Cihan, Uğur Mumcu ailesi, Ümit Kaftancıoğlu ailesi, Veysel Güney kızkardeşi Meral Güney, Yasemin Cebenoyan ailesi, Yusuf Ekinci ailesi, Zeki Tekiner ailesi, Aynur Hayrullahoğlu, Mikail Kırbayır, Kumru Üçok (Bahriye Üçok kızı)

Arif Ali Cangı, Ergin Cinmen, Hasan Ürel, Kazım Genç, Mehmet Oruç, Ömer Kavili, Öztürk Türkdoğan, Sacit Kayasu

Ahmet Demirel, Ahmet İnsel, Ahmet Kardam, Ahmet Telli, Ahmet Turan Ergün, Ali Nesin, Aydın Engin, Aydın Şimşek, Ayşe Hür, Baskın Oran, Bekir Ağırdır, Cafer Solgun, Cengiz Aktar, Deniz Kırımsoy, Elçin Macar, Emine Eyyuboğlu, Etyen Mahcupyan, Fehim Caculi, Ferdan Ergut, Ferhat Kentel, Fikri Sağlar, Gencay Gürsoy, Hacer Ansal, Hakan Tahmaz, Haldun Sural, Hidayet Şefkatli Tuksal, Hüseyin Çakır, İbrahim Akın, Maya Arakon, Mebuse Tekay, Mehmet Bekaroğlu, Mehmet Rasgelener, Murat Paker, Nabi Yağcı, Nejat Kangal, Ömer Kavili, Oya Baydar, Özgür Sarıoğlu, Öztürk Türkdoğan, Sezin Öney, Şebnem Koruru Fincancı, Taner Akçam, Teoman Pamukçu, Ümit İzmen, Ümit Şahin, Yetvart Danzikyan, Zeynep Oral

Change.org imza kampanyası:

https://www.change.org/tr/kampanyalar/t%C3%BCrkiye-b%C3%BCy%C3%BCk-millet-meclisi-12-eyl%C3%BCl-darbecilerinin-isimlerinin-verildi%C4%9Fi-okul-cadde-sokak-yerle%C5%9Fim-yerlerinin-adlar%C4%B1n%C4%B1n-de%C4%9Fi%C5%9Fmesini-istiyoruz

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org