Deniz Burçay Haberal

-2013 11 Eylül-Deniz Burçay Haberal (http://www.haberal.co.uk/reddediyorum adlı siteden tüm kamuoyuna vicdani reddini açıkladı)   Reddedilmeyi Reddediyorum! T.C. Türk’ü Ermeni’ye, Ermeni’yi Kürt’e, Kürt’ü Türk’e düşman eden bir zihniyeti temel edinmiş, bu temeli sağlamlaştırmak için de milliyetçilik denen bir siyaset aşılamıştır. Dünyadaki bütün insanların eşit olduğu görüşünü savunmaktayım ve bunun mücadelesini de sonuna kadar vermekteyim, bu yüzden en

-2013 11 Eylül-Deniz Burçay Haberal (http://www.haberal.co.uk/reddediyorum adlı siteden tüm kamuoyuna vicdani reddini açıkladı)

 

Reddedilmeyi Reddediyorum!

T.C. Türk’ü Ermeni’ye, Ermeni’yi Kürt’e, Kürt’ü Türk’e düşman eden bir zihniyeti temel edinmiş, bu temeli sağlamlaştırmak için de milliyetçilik denen bir siyaset aşılamıştır. Dünyadaki bütün insanların eşit olduğu görüşünü savunmaktayım ve bunun mücadelesini de sonuna kadar vermekteyim, bu yüzden en başta milliyetçiliğe karşıyım.

Ermeni kökenli biri olmama rağmen öyle bir asimile edilmişim ki bir dönem milliyetçilik ve savaş naraları bile attırdılar bana. Ermeni olmanın bir ayıp olduğu bu ülkede şaşırılacak bir durum değil aslında. Bu zihniyet beni anadilimden etti, dinimden etti, insanlığımdan etti ve bunun yanında kendi ırkımdan nefret ettirdi. Şimdi de beni asker yapıp bu nefret ettirdikleri halklara karşı savaşa kışkırtmak istiyorlar.

Savaş kadar gaddar ve acımazsız başka bir şey yoktur. Öyle ki masum insanlar, masum olmayan insanlar için canından olmaktadır. Bu gerek asker olsun, gerekse savaş mağduru halk olsun, ölenler hep masum insanlardır.

“Ben neyim ki bu ülke için bana askere gitmeyi isteyip istemediğim dahi sorulmuyor. Eğer ki benim bu ülke için bir değerim yok, o zaman bu ülkeye verecek bir canım da yok!”

Bu ülke benim fikirlerimi reddediyorsa, beni de reddediyor demektir. Ben ise reddedilmeyi reddediyorum!

Başkasının beni öldürmesine razı olmadığım gibi, ben de başkasına karşı silah tutmaya razı değilim. Herkesin yaşama hakkı olduğu bir dünyada başkasının hakkına zorla gasp etmeyi reddediyorum!

Bu yaşına kadar eline silah almamış, kavgadan dahi nefret etmiş bir şahıs olarak; beni askerliğe zorlayan, emir kulu yapmaya çalışan, askerde de ne için savaştığımı dahi sorma hakkını bana vermeyen bir zihniyete hizmet etmeyi reddediyorum!

Bu duyuru ile kamuoyuna vicdani reddimi beyan ediyorum. Askere gitmiyorum.

Deniz Burçay Haberal, 1989, Kadıköy
http://www.haberal.co.uk/reddediyorum

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org