Dernek Eşbaşkanımız Merve Arkun’a Soruşturma

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dernek eşbaşkanımız Merve Arkun’a 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler günü etkinliklerimiz nedeniyle soruşturma başlatıldı.

Vicdani Ret Derneği olarak 2016 yılında 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü kapsamında Diyarbakır’da iki günlük bir etkinlik düzenlemiş;  etkinlikler kapsamında 15 Mayıs 2016 tarihinde “Amed’in Garnizon Kent Olmasına İzin Vermeyeceğiz”  başlığıyla Tahir Elçi Kent Ormanı önünde basın açıklaması ve vicdani ret açıklamaları gerçekleştirmiştik.
Aradan geçen iki yılın ardından, Tahir Elçi Kent Ormanı önünde gerçekleştirdiğimiz basın açıklaması sebebiyle hakkımızda  soruşturma başlatıldığını öğrendik.

Hakkında  “örgüt propagandası yapmak” suçlaması ile soruşturma  başlatılan dernek eşbaşkanımız Merve Arkun,  dernek avukatımız ve eşbaşkanımız Gökhan Soysal ile birlikte dün (5 Haziran) İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube’sine giderek ifade verdi.

Arkun ifadesinde dünyanın birçok yerinde vicdani retçilerin savaş karşıtı mücadele yürüttüğünü belirterek, Vicdani Ret Derneği’nin de söz konusu tarihlerdeki açıklamasını savaşa karşı bir tutum olarak gerçekleştirildiğini ve vicdani reddin bir insan hakkı olduğunu belirtti.

İktidar savaş karşıtlarını,  vicdani retçileri ve antimilitaristleri soruşturmalarla,  yargılamalarla yıldırmak ve korkutmak istese de başaramayacaktır. Bizler ölüme karşı yaşamı,  savaşa karşı barışı savunan vicdani retçiler olarak “vicdani ret bir insan hakkıdır ” demekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Merve Arkun yalnız değildir!
Barışı savunmak suç değildir!

**

VR-DER, 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde Amed’deydi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org