Donetsk ve Lugansk Milis Güçleri, Kiev Hükümet Güçlerine Karşı Ateşkes İlan Etti

Temas grubunun Belarus’un başkenti Minsk’te yaptıkları görüşmelerde bölgede ateşkes sağlanması için anlaşmıştı. Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlıları ile Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana çatışmalar devam ediyor.

Ukrayna’da ateşkes ilan edildi

Pazartesi, Temmuz 27, 2020
Ukrayna’da yer alan Donetsk ile Lugansk bölgeleri arasında tam ve süresiz ateşkes başladı

Donetsk ve Lugansk bölgelerinin Kiev hükümet güçlerine karşı ilan ettiği ateşkes 26 Temmuz gecesi başladı.

Donetsk güçlerinin başındaki Denis Sinenkov kendisine bağlı milislere “Tüm askerlere, 27 Temmuz 2020 00.01 itibarıyla tabancalar dahil tüm silahların kullanılmasını yasaklıyorum” mesajı gönderdi.

Sinenkov bahsi geçen mesajdaki emrin tüm birliklere iletildiğini belirterek, bağlı komutanların ateşkese uyulup uyulmadığını kontrol edeceklerini açıkladı. Sinenkov açıklamasında “Karşı tarafın milis güçlerimize karşı salgırgan eylemlerde bulunması halinde, bu yönde bir emir alınırsa gereken eylemlere girişmeye hazır olacağız” dedi.

Öte yandan Lugansk milis güçlerinin başındaki Yan Leşenko da benzer şekilde temas bölgelerinde ateşkes uygulayacaklarını söyledi.

Bölgedeki çatışmaların sona erdirilmesi için kurulan temas grubunun Belarus’un başkenti Minsk’te yaptıkları görüşmelerde bölgede ateşkes sağlanması için alınması yeni tedbirler üstünde anlaşmıştı.

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlıları ile Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana çatışmalar devam ediyor.

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org