Eymen Demir

SK sitesine email gönderdiği email ile vicdani reddini açıkladı

Ne kadar ütopik olduğu iddia edilse de kimliğin, sınırların, devletlerin, orduların, savaşların olmadığı bir dünya istiyorum.
İktidarların kendi varlığı adına meşrulaştırdığı, kutsallaştırdığı, toplumsallaştırdığı tüm şiddet biçimlerini reddediyorum. Ötekileştirme, asimilasyon, ayrımcılık, şekilcilik olgularıyla besledikleri disiplin ve itaat toplumuna karşı itaatsizliğimi açıklıyorum.
Bir kadın olarak ‘vatana millete hayırlı evlat’ yetiştirme olarak benimsenen kutsallığı kabul etmiyorum. ‘Her türk asker doğar’, ‘Hudut namustur’, ‘Vatan borcu’, ‘Askerliğini yap adam ol’, ‘Ölümlerin en güzeli Cihad ’ gibi zihniyetsiz ve canice bulduğum tüm tabuları reddiyorum.
Milliyetçi, sömürgeci, hiyerarşist, kapitalist, cinsiyetçi, faşist olup her türlü ayırıcı ve şekillendirici unsurları kullanıp, söylemlerini ortaklaştıran, birey ve toplumları hipnotize eden, insanları tutsak yapan tüm düşünce ve sistemleri reddediyorum.
Tüm bu ve bunun gibi unsurların kalesi olan militarizmi reddediyorum. Savaş araçlarının, nükleer silahlarının üretimi ve ticaretine, ölmenin ve öldürülmenin emredilmesine ve buna karşı itaatsizliğin, reddin suç olarak görülmesine, buna karşılık militarizmin alt sistemleri olan iktidar ve devlete hizmet istemine karşı,
SAVAŞA KARŞI, BARIŞ UMUDUYLA
VİCDANİ REDDİMİ AÇIKLIYORUM.
EYMEN DEMİR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org