Fransa, silah satışında 16.9 milyar euro ile 2015 yılını rekorla kapattı

Fransa Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rafale savaş uçaklarının Mısır ve Katar gibi ülkelere satışı sonrası silah sanayi ihracatında rekor satış gerçekleşti.

Fransa, Ortadoğu ve Körfez’deki savaşlar üzerinden rekor kırdı

02.06.2016
Silah sanayi ihracatında geçen yıl 16.9 milyar euro gelir elde eden Fransa, 2015 yılını bu alanda rekorla kapattı. Fransa en çok silahı Suudi Arabistan, Mısır ve Katar’a sattı.

Fransa Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rafale savaş uçaklarının Mısır ve Katar gibi ülkelere satışı sonrası silah sanayi ihracatında rekor satış gerçekleşti.

Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, bunun ‘Fransa’nın ulusal bağımsızlığı ile uyuşan’ bir durum olduğunu ve ‘Fransız savunma sanayini ekonominin en dinamik sektörü haline getirdiğini’ söyledi.

Savunma sanayinin, Fransa’da endüstri istihdamının yüzde 4’ünü karşıladığını vurgulayan Le Drian, sektörün 165 bin kişiye iş olanağı sunduğunu belirtti.

‘EN ÇOK SİLAH İHRACATI SUUDİ ARABİSTAN’A YAPILDI’

Fransa, uzun yıllar birçok ülke ile satış görüşmesi yaptığı Rafale tipi savaş uçaklarını geçen yıl Mısır ve Katar’a satmayı başarmıştı. Mısır ve Katar ile 24’er adet Rafale savaş uçağı satışı için anlaşan Fransa, buna benzer ‘büyük sözleşmelerden’ 12.9 milyar euro kazandı.

Fransa Silah Sanayi Genel Müdürlüğü’nün rakamlarına göre, Suudi Arabistan, Fransa’nın en çok silah ihracatı yaptığı ülke. Bu ülkeyi sırasıyla Katar, Mısır, Brezilya ve Hindistan izliyor.

https://fr.4everproxy.com/direct/aHR0cDovL3RyLnNwdXRuaWtuZXdzLmNvbS9zYXZ1bm1hLzIwMTYwNjAyLzEwMjMxMzEzMzkvZnJhbnNhLXNpbGFoLXNhdGlzaS1vcnRhZG9ndS1rb3JmZXotdWxrZWxlcmkuaHRtbA–

**

Fransa’nın Rusya yerine Mısır’a sattığı ilk Mistral teslim edildi (Sputniknews)

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org