Gazze’deki savaş sonrası 3 İsrail askeri intihar etti

Gazze’deki operasyonların ardından İsrail askerlerinin ruh sağlığının bozulduğu ortaya çıktı. 3 asker Gazze’den döndükten sonra intihar etmiş.

İsrail Askerleri Psikolojik Tedavi Alıyor

30 Eylül 2014 Salı 15:16
Gazze’deki operasyonların ardından İsrail askerlerinin ruh sağlığının bozulduğu ortaya çıktı. 3 asker Gazze’den döndükten sonra intihar etmiş.

Gazze’deki Koruyucu Hat Operasyonu’ndan bir ay sonra askeri sağlık hizmeti çalışanları, İsrail askerlerinin post-travmatik stres bozuklukları yaşamasına engel olmak için, askerlere tedavi uygulamaya başladı.

3 ASKER KENDİ SİLAHIYLA İNTİHAR ETTİ

Birkaç hafta önce İsrail Savunma Kuvvetleri’nden 3 asker, 50 günlük çatışma sonrası Gazze sınırından döndükten sonra psikolojik bunalım geçirdiği için kendi silahlarını kullanarak intihar etti. İntiharlardan biri Tel-Aviv’de, diğer ikisi ise Gazze sınırında gerçekleşti.

GEÇEN YIL DA 8 ASKER İNTİHAR ETMİŞ

İsrail’in askeri pskiyatri çalışanı, geçen sene de 8 askerin aynı yolla intihar ettiğini belirtirken, bu sene intiharların sayısını vermedi.

SAĞLIK EKİPLERİ İNTİHARLARI ÖNLEMEK İÇİN SINIRA GİTTİ

Askerlerin intiharlarını önlemek ve ruhsal hastalıklarını erken teşhis etmek için sağlık ekipleri, Gazze’deki operasyonlar boyunca güvenlik sınırına gittiler. Savaştan dönen askerlere, savaş sonrası ortaya çıkabilecek stresle baş edebilme için bilgiler verdiler.

UZUN SÜRELİ TEDAVİLER UYGULANIYOR

Sağlık ekipleri, Koruyucu Hat Operasyonu’nda savaşan ve geri dönen bütün askerleri inceleyerek onların ruhsal durumlarını ayrıntılı olarak ortaya çıkardı. Birçok test yapılarak gözetim altına alınan askerler, uzun süreli tedaviler sonrası taburcu edilecek.

IDF PROGRAMI’NIN HEDEFİ: DAHA ÇOK ASKER İYİLEŞTİRMEK

Operasyondan bir kaç ay önce, IDF (İsrail Savunma Kuvvetleri) ‘nin ‘Koruyucu Program’ı çalışmalara başlamıştı.

Programda askerlere, çatışmadan dönen arkadaşlarının anormal hareketler yapmaya başladığını fark ederlerse, ne yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirdiler.

Programın amacı; sağlık hizmetlerindeki temsilcilerin, ruhsal sorunlar yaşayan askerlere mümkün olduğunca çabuk ulaşmak ve iyileştirmek.

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org