Hafif Silah İhracatında Şeffaflıkta İsviçre 1. Türkiye 36. Sırada

İç savaş olan ülkelerde örgütlerin eline geçen silahların yerli halka yapılan zulmü arttırdığını rapor eden araştırmacılar, silah ihracatının daha şeffaf hale getirilmesini talep etti.

İsviçre Hafif Silah İhracatında En Şeffaf Ülke

17 Haziran 2014 CİHAN
İsviçre’nin hafif silah ihracatında dünyanın en şeffaf ülkesi olduğu ortaya çıktı.

İsviçre’nin hafif silah ihracatında dünyanın en şeffaf ülkesi olduğu ortaya çıktı. İhraç edilen silah ve mühimmatın üçüncü kişilerin eline geçmemesi için bürokratik önlemle alan İsviçre, ihracat verilerinde devlerle yarışıyor. 8 milyon nüfuslu ülke hafif silah ihracat hacmi listesinde dünya genelinde altıncı sırada yerini aldı. İsviçreli silah üreticilerinin bir yıl içerisinde 191 milyon dolar değerinde hafif silah ve mühimmat sattığı tespit edildi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) New York merkezinde yayınlanan raporda hafif silah ticareti incelendi. Pazartesi günü tanıtılan araştırma sonuçlarına göre 2011 yılının en büyük hafif silah ihracatını Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yaptı.

HAFİF SİLAH TİCARET HACMİ İKİYE KATLANDI

‘Small Arms Survey’ hafif silah ticaretiyle ilgili düzenli araştırma yapma amacıyla yürütülen bir proje. Merkezi İsviçre’nin Cenevre şehrinde olan araştırma projesi hafif silah ticaretindeki gelişmeleri gözlemlemek amacıyla kuruldu. Araştırmacılar raporları BM’ye sunarak yasa dışı silah ticaretinin önüne geçilmesini hedefliyor. Hafif silah ticareti rapora göre 2001 ile 2011 yılları arasında neredeyse ikiye katlandı. Ticaret hacmi 2001 yılında 2,3 milyar dolar büyüklüğündeyken bu veri 2011 yılında 4,5 milyar dolara kadar yükseldi.

Bilim adamları hafif silahların yasa dışı yollarla devlet gözetiminde olmayan grupların eline geçmesini de araştırdı. İç savaş olan ülkelerde örgütlerin eline geçen silahların yerli halka yapılan zulmü arttırdığını rapor eden araştırmacılar, silah ihracatının daha şeffaf hale getirilmesini talep etti. İsviçre malı silahların ‘yanlış kişiler’ tarafından kullanılması geçmişte üç kez kamuoyuna yansıdı. 2004 yılında Fas’ta tank malzemesi bulundu. O yıllarda Fas’a silah ihracatı yapmayan İsviçre konuyu araştırdı. Birleşik Arap Emirlikleri’ne satılan malzemelerin ‘hediye’ olarak Fas’a gönderildiği tespit edildi. Tarafsızlığı ile tanınan ülke 2009 yılında Katar’a mühimmat satışı gerçekleştirdi. İki yıl sonra o mermiler Libya’da ortaya çıktı. Son olarak 2012 yılında Suriye’de İsviçre markası el bombaların kullanıldığı görüntülendi. İncelemeler sonucunda Arap Emirlikleri’ne satılan el bombaların önce Ürdün’e sonra da savaş bölgesi olan Suriye’ye geçtiği belirlendi.

İsviçre’de üretilen silahların iç savaş olan topraklara ulaşması ülkenin iç siyasetine çok defa gündem oldu. Sol partili siyasetçiler silahların savaş ve insanlık suçu işlenen ülkelere gitmesini engelleme yönünde hükümete baskı yaptı. Silah ticaretindeki hatalardan ders çıkaran İsviçre Konfederasyonu yeni prosedürler uygulamaya başladı. İsviçre’den silah veya mühimmat alan ülkeler savaş malzemelerini üçüncü ülke veya şahıslara ulaştırmasını yasaklayan anlaşma imzalıyor.

İSVİÇRE’NİN 1’Cİ SIRADA OLDUĞU LİSTEDE TÜRKİYE 36’NCI OLDU

Araştırma kapsamında hafif silah üretiminde bulunan ülkelerin şeffaflık listesi oluşturuldu. İsviçre’nin 1’ci sırada olduğu listede Almanya 2’inci oldu. Türkiye ise Pakistan, İsrail ve Kolombiya’nın arkasında 36’ncı sırada yer aldı. Hafif silah raporunun yazarları riskli bölgelerle silah ticaretinin yapılmamasını tavsiye etti. Ayrıca ‘izinsiz ticaret yapma riski büyük’ olan ülkelere de silah verilmemesi gerektiğini ekledi.

Yayınlanan raporda en büyük ihracat hacmi olan ülkelerin ABD, İtalya, Almanya, Brezilya, Avusturya, İsviçre, İsrail, Rusya Federasyonu, Güney Kore, Belçika, Çin ve Türkiye olduğu tespit edildi. Araştırmacılar, 2011 yılına ait gümrük verilerini inceledi.

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org